Test detských plienok 2015

Publikované v časopise 5/2015

Každý rodič potrebuje plienky pri starostlivosti o malé dieťa. V minulosti používané látkové plienky dnes valcujú tie jednorázové, ktoré vo väčšine európskych zemí využíva až 90 percent domácností. Ponuka na trhu je široká, ale aká je kvalita jednotlivých výrobkov? Absorbujú tekutinu tak, aby dieťa zostávalo v suchu? Neobsahujú nebezpečné látky? Sú pohodlné? Odpoveď na tieto otázky sme hľadali v laboratóriu aj medzi rodičmi. Ukázalo sa, že prístroje na meranie sú schopné odhaliť rozdiely v absorpčnej schopnosti, aj keď dojem užívateľov rôznych plienok môže byť podobný.

V staroveku rodičia používali namiesto plienok zábaly z prírodných materiálov. Dnes je možné spoľahnúť sa na sofistikované, priemyslovo vyrobené jednorázové plienky, alebo využiť plienky látkové, ktoré umožňujú opakované použitie. Priaznivci jednorázových plienok vyzdvihujú predovšetkým ich nenáročnosť – stačí zabaliť, vyhodiť, vziať nový kus, zalepiť a je to. Temnou stránkou je však ich ekologická a finančná záťaž

K látkovým plienkam sa zase viaže záťaž spojená s opakovaným praním, na ktoré sa spotrebováva veľké množstvo vody a energie. Do vrecka to síce veľkú dieru neurobí, ale z hľadiska dlhodobého zaťaženia životného prostredia je aj v tomto prípade o čom diskutovať.

V našom teste sme vyskúšali štrnásť plienok veľkosti 4/maxi. Laboratórne testy zamerané na absorpciu (rýchlosť, schopnosť zadržovania tekutiny, únik tekutiny), kvalitu upínacích pások či výskyt nežiaducich látok (polycyklických aromatických uhľovodíkov) doplnili ešte praktické skúšky, ktoré uskutočnili rodičia. Dôvod bol jednoduchý - každé dieťa je iné a zatiaľ čo jednému určitá plienka sadne ako uliata, inému nemusí vôbec vyhovovať a môže byť nepohodlná. Preto sa rodičia zamerali na hodnotenie celkového dojmu, vzhľadu, zapínania, prispôsobenia tvaru tela, priedušnosti, jednoduchosti prebalenia, absorpcie vo dne aj v noci, úniku tekutiny a pozornosť venovali prípadnému začervenaniu či inému podráždeniu pokožky.

Každé dieťa za svoje prebaľovacie obdobie spotrebuje tisíce plienok, čo pre domácnosť predstavuje nezanedbateľnú záťaž. Rozdiel v cenách za jednu plienku sa pri testovaných výrobkoch prehupol aj cez sto percent. Ako sa ukázalo, rovnako ako pri mnohých iných typoch produktov, aj v prípade jednorázových plienok platí, že cena nemusí byť priamo úmerná kvalite. Prakticky rovnako dopadli najdrahšie aj najlacnejšie plienky v teste.


Testované výrobky - dětské pleny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Detské plienky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2015


Prihlásiť