Test práčok 2015

Publikované v časopise 5/2015

Vybrať skutočne dobrú pračku nie je jednoduché. Každý by si samozrejme prial takú, ktorá zvládne kvalitne vyprať aj vyžmýkať a navyše sa môže pochváliť nízkou spotrebou. Lenže skĺbiť toľko požiadaviek dokopy sa výrobcom vždy nedarí. Navyše je často nutné vyberať len z určitého typu, ktorý sa vám vojde do domácnosti. Preto tentoraz prinášame výsledky štandardných, ale aj úzkych práčok plnených spredu, ku ktorým sme pridali aj vrchom plnené modely. Celkovo dobré hodnotenie dostali 3 z 25 testovaných prístrojov z prvej zmieňovanej skupiny.

Pračky patria k najväčším domácim spotrebičom, ale kúpeľne alebo toalety, kam sa bežne umiestňujú, patria k tým najmenším miestnostiam, kde často záleží na každom centimetri. Často je teda prvá otázka pri výbere, koľko miesta pračka zaberie. Nemalo by sa zabúdať ani na otváranie dvierok. Výrobcovia ponúkajú v zásade tri rôzne typy.

Spredu plnené pračky, ktoré majú štandardné rozmery sú najobjemnejšie, na výšku mávajú okolo 85 cm, zhruba 60 cm šírku a hĺbku medzi 55 až 70 cm. Pri mnohých modeloch je možné dať preč vrchnú dosku, aby ich bolo možné umiestniť pod kuchynskú linku. O niečo menej priestorovo náročné sú tzv. slim modely nazývané tiež ako úzke spredu plnené - pod úzkou pračkou si však predstavte skôr spotrebič s malou hĺbkou, ale nie šírkou. Tretí typ práčok, ktorý sa objavil v našom teste, sú vrchom plnené pračky. Tie bývajú užšie a vyššie a je možné postaviť ich aj na miesto, kam by sa klasická spredu plnená pračka nezmestila.

Z testovaných práčok bolo 10 spredu plnených s klasickými rozmermi, 6 spredu plnených úzkych (slim) a 9 práčok s vrchným plnením. Pre mnohé platí, že tlak na znižovanie spotreby vody a energie sa môže premietnuť do výkonu a kvality prania, plákania či odstreďovania. V teste sme sledovali aj dĺžku prania, obsluhovanie či hlučnosť. Ukázalo sa, že niektoré pračky majú problém s plákaním, ale dajú sa nájsť aj modely, ktoré to zvládnu uspokojivo. Kvalita prania býva premenlivá, ale väčšinou ujde. Celkové dobré hodnotenie dosiahli len tri testované modely.


Testované výrobky - pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Práčky (83 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2017


Prihlásiť