Test detských jahodových výživ 2015

Sdílejte

Publikované v časopise 5/2015

Skôr alebo neskôr siahne väčšina rodičov po poháriku alebo najnovšie aj po kapsičke s ovocnou výživou. Ide o rýchle a praktické riešenie na cesty aj domov, navyše odpadá práca s výberom ovocia a jeho spracovaním. To za nás urobili výrobcovia a my sme chceli zistiť, ako si s tým poradili. Do laboratória sme preto poslali 12 ovocných výživ s jahodami. Zistili sme, že ich kvalita je premenlivá, ale časť nedostatkov je možné odhaliť už pri nákupe čítaním etikiet. Bio produkt, ktorý sme do testu tiež zaradili, neuspel kvôli vysokému obsahu pesticídov.

Ak pôjdete do obchodu s potravinami alebo do drogérie, môžete medzi najrôznejšou výživou pre batoľatá a malé deti naraziť aj na ovocné výživy. Počas príprav na test sme zistili dve zaujímavé skutočnosti. Tou prvou je, že na niektoré výživy sa z nejasných dôvodov uplatňuje desaťpercentná sadzba DPH, na iné vyššia, pätnásťpercentná /platí pre ČR - poznámka prekladateľa/. Druhou zaujímavosťou je, že nie všetky ovocné výživy a pyré sú oficiálne určené pre deti mladšie ako tri roky - na tie sa potom nevzťahujú prísnejšie kritériá dané vyhláškou.

Pri ovocnej výžive predpokladáme, že v nej prevláda ovocie. V testoch sme sa preto zamerali na obsah ovocnej zložky a tiež na obsah pesticídov, ktoré sa môžu v ovocí objavovať. Kvôli ich vysokému obsahu v jednom bio výrobku sme znižovali jeho hodnotenie - podľa platných noriem by označenie bio totiž vôbec nemal mať, a preto od nás dostal nedostatočnú známku. Zamerali sme sa aj na množstvo pridávaných látok, pretože napríklad o extra cukor či zahusťovadlá zvlášť v detských produktoch nestojíme.

Výživa by tiež mala deťom chutiť. V tomto boli senzorické skúšky zložité, pretože chuťové návyky dospelých sa od malých detí môžu výrazne líšiť a môžu byť skreslené najrôznejšími skúsenosťami. Preto sme boli v hodnotení vzhľadu, farby, chute a vône miernejší. Test poukazuje na výrazné rozdiely medzi predávanými výživami s jahodami a dokazuje, aké dôležité je čítať etikety.


Testované výrobky - přesnídávky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ovocné presnidávky (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2015


Prihlásiť