Test nosičov na bicykle 2015

Publikované v časopise 5/2015

Prevoz bicyklov autom rieši každý, kto rád šliape do pedálov, ale nemá v blízkosti svojho bydliska vhodné podmienky na výlet, alebo si berie bicykel so sebou na víkend. Jeden bicykel nie je problémom, ten sa zmestí aj do auta, ale pri vyššom počte už potrebujete nosič. Vybrať si môžete z viacerých typov, my sa v teste venujeme nosičom určeným na ťažné zariadenia. Celkovo lepšie dopadli takzvané plošinové modely, ktorých kúpna cena je vyššia. Ale aj lacnejšie závesné nosiče môžu dobre poslúžiť.

Záujem o cyklistiku u nás stále rastie. Jarné počasie už cyklistom praje a mnohí tak vyrážajú na svoje obľúbené trasy. Nie vždy je možné alebo pohodlné dopraviť sa na miesto určenia priamo na bicykli. V takýchto prípadoch idete autom a odveziete si jeden alebo viac bicyklov. Pokiaľ máte priestorné rodinné kombi, zmestí sa do neho trojčlenná skupina aj s bicyklami. Pohodlnejší spôsob prevozu je však umiestenie bicyklov na nosič.

Najčastejšie vidíme na autách strešné nosiče a nosiče uchytené na ťažné zariadenie. Výhodou prvého zmieneného typu je jednoduché uchytenie bicyklov, ich zabezpečenie proti pádu a tiež možnosť kúpiť si jednotlivé nosiče samostatne. Naopak nevýhodou je nutnosť zdvihnúť bicykle nad hlavu pri umiestení do nosiča a zvýšenie spotreby vozidla kvôli väčšiemu odporu vzduchu.

V našom nezávislom teste sme sa zacielili na druhú skupinu, teda nosiče, ktoré sa pripevňujú na ťažné zariadenie. Do laboratória sme poslali desať výrobkov, medzi ktorými nechýbali plošinové aj závesné modely. V hodnotení sme zohľadňovali výsledky praktických skúšok, kvalitu dielenského spracovania aj jednoduchosť zostavenia nosiča. So všetkými nosičmi sme prešli viac ako 100 kilometrov po diaľniciach, cestách II. a III. triedy aj poľných cestách, aby sme vyskúšali ich odolnosť aj praktickosť.


Testované výrobky - nosiče kol (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Nosiče bicyklov (10 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2015


Prihlásiť