Test kosačiek 2015

Publikované v časopise 4/2015

Dobre a rýchlo pokosený trávnik, to je prianie každého chalupára alebo majiteľa domu so záhradou. Splniť by mu ho mala kosačka, lenže otázkou je, ktorá to skutočne dokáže. Prednosti a nevýhody jednotlivých strojov sa najlepšie prejavia v priamom porovnaní, preto sme otestovali desiatky modelov benzínových a elektrických rotačných kosačiek. Pokosili sme s nimi stovky štvorcových metrov bežného, vlhkého a vysokéhotrávnika aj prerastenej trávy. Zamerali sme sa tiež na ich obsluhovanie, hlučnosť, spotrebu energie a ďalšie vlastnosti.

V medzinárodnom teste sa zišlo cez šesťdesiat rotačných kosačiek, teda pomerne veľká vzorka na trhu, ktorá ponúka zaujímavé porovnanie. Z 34 v Českej republike dostupných modelov sme do časopisu vybrali 28 z nich (z toho 12 benzínových a 16 elektrických), ostatné nájdete v našej online databáze

Všetky kosačky sme vystavili skúškam kosenia rôznych typov trávnikov. Aby obstáli so cťou, museli obstojne pokosiť trávniky s rôznym porastom trávy. Pracovali na suchom aj vlhkom trávniku, na rovine aj v náročnejšom teréne. Tie kosačky, ktoré to umožňujú, sme podrobili testu mulčovania. Pokosenie väčších pozemkov môže byť pekná drina, preto sme zohľadňovali tiež jednoduchosť obsluhovania a údržby. Všímali sme si tiež hlučnosť a dielenské spracovanie.

Žiadna kosačka v testoch nebola vysloveným nepodarkom, stále však platí, že medzi benzínovými aj elektrickými kosačkami nájdete výrobky značne rozdielnej kvality aj ceny. Náš test napríklad ukázal, že dobrý benzínový stroj podobej kvality zoženiete za 850, ale aj za 320 EUR.


Testované výrobky - sekačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Elektrické a benzínové (114 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2019


Prihlásiť