Test roztierateľných rastlinných tukov 2015

Publikované v časopise 4/2015

Plastové škatuľky s roztierateľnými tukmi pri nákupoch si málokto nevšimne. Dívajú sa na nás z chladiacich boxov vo veľkom množstve v každom supermarkete a tentoraz upútali aj našu pozornosť. Aká je kvalita tukov použitých na ich výrobu? Aké ďalšie látky ukrývajú a ako chutia? Aby sme získali odpovede, zaslali sme do laboratória 22 roztierateľných rastlinných tukov s obsahom tuku od 20 do 60 percent, ktoré sa bežne označujú ako margaríny. Hneď na úvod prezradíme, že jeden z nich obsahoval emulgátor, ktorý by sa do neho nemal dostať.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že medzi rastlinnými roztierateľnými tukmi nie je rozdiel, ak neberieme do úvahy rozličnosť ich balenia, cenu a rôzne tvrdenia. Často sa všetky súhrnne označujú ako margaríny. Výrobky, ktoré by mohli tento názov niesť, však musia obsahovať medzi 80 a 90 % tuku, a na žiadny taký sme v obchodoch nenarazili.

Našli sme také, ktoré majú 20% podiel, aj také, kde tuk tvoril 60 %. 22 otestovaných roztierateľných rastlinných tukov, medzi ktorými je jeden výrobok zacielený na deti, sme rozdelili do dvoch skupín. Tie s nízkym obsahom tuku mali maximálne 40 % tuku, pri výrobkoch so zníženým obsahom tuku sa podiel pohyboval medzi 41 až 60 %.

Pri skúmaní zloženia sme hodnotili prítomnosť konzervantov či transmastných kyselín. Všímali sme si aj obsah prospešných omega 3nenasýtených mastných kyselín a ich pomer k omega 6, ktorý je dôležitý. Zaujímal nás tiež obsah nasýtených mastných kyselín. Závažnejšie pochybenie v zložení tukov sme nezaznamenali, až na prítomnosť nežiaduceho emulgátoru E 476 v prípade jedného výrobku.

Pomerne výrazné rozdiely sme však zistili pri senzorických skúškach. Niektoré tuky mali umelo pôsobiacu vôňu a chuť, nevábny vzhľad či nevhodnou konzistenciu.


Testované výrobky - roztíratelné rostlinné tuky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Roztierateľné rastl. tuky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 2.4.2015


Prihlásiť