Test ochrán počítača 2015

Publikované v časopise 4/2015

Windows 8 je síce oproti predchádzajúcim verziám vybavený integrovaným antivírusom, starosť o bezpečie počítače by ste ale aj tak nemali hádzať za hlavu. Testy ukazujú, že pred škodlivými programami a podvodnými stránkami vás lepšie ochránia produkty tradičných antivírusových spoločností. Z porovnania 18 platených aj zadarmo dostupných riešení vyšiel Windows 8.1 najhoršie, väčšina ostatných svoju hlavnú úlohu plní dobre. Nie všetky programy sa však rovnako pohodlne ovládajú, niektoré viac ovplyvnia výkon počítača a len pár firewallov filtruje sieťovú komunikáciu skutočne striktne už v základnom nastavení.

S nástupom internetu dostali tvorcovia škodlivých programov voľnosť a počítačová kriminalita sa rýchlo stala výnosným biznisom. Trojské kone, vírusy, červy a ďalšie takzvané malware dnes predstavujú hrozbu nielen pre firmy a inštitúcie, ale aj pre väčšinu užívateľov domácich počítačov. Počty hrozieb pritom rok od roka rastú a kyberzločinci vymýšľajú stále nové finty. Infekcia môže viesť k zobrazovaniu nevyžiadanej reklamy, zneužitiu počítača k rozosielaniu spamu a ilegálneho obsahu, či krádeži citlivých dát, ale aj k vydieraniu a ďalším formám finančnej ujmy.

Z týchto dôvodov pre vás každoročne testujeme antivírusové programy. Aj tento rok sme sa zamerali na platené balíčky a voľne dostupné ochrany počítača. Konkrétne sme otestovali štrnásť platených a štyri bezplatné antivírusy, medzi ktorými nechýbal ani antivírus integrovaný do operačného systému Windows 8.1. Nadšení sme z neho však neboli.

Aby sme zistili, ako si jednotlivé programy s ochranou počítača poradia, nechali sme nebohé testovacie počítače napadnúť 16 500 vírusmi a sledovali, akú časť z nich zvládnu antivírusy odhaliť. Zohľadňovali sme tiež ochranu pred nebezpečnými internetovými stránkami či nakazenými súbormi kopírovanými z USB. Pozorovali sme aj vplyv antivírusu na rýchlosť chodu počítača. 


Testované výrobky - ochrany počítače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ochrana počítača (18 výrobků)
poslední aktualizace: 2.4.2015


Prihlásiť