Test detských zábran 2015

Publikované v časopise 3/2015

Hlavnou starosťou rodičov je zaistiť deťom bezpečie. Pokiaľ bývate vo viacposchodovom dome alebo byte, kde hrozí riziko pádu zo schodov, je starosť o ratolesti ešte väčšia. Aby ste mohli byť pokojní, môžete si kúpiť detské zábrany. Sú ale skutočne bezpečné? Aby sme vám mohli dať odpoveď, otestovali sme dvanásť výrobkov dostupných na českom trhu. Pri väčšine z nich sme na žiadne väčšie riziko nenarazili, v štyroch prípadoch však bola bezpečnostná norma nejakým spôsobom porušená.

Narodenie dieťaťa je najšťastnejším okamihom v živote rodičov. Veľmi skoro sa však k radosti pridajú aj starosti. Dieťa začne liezť, neskôr sa stavia na nohy, ale zatiaľ nevie, aký pohyb by pre neho mohol byť nebezpečný. Pádom v domácnosti sa dá predchádzať inštaláciou bezpečnostných zábran, hlavne pred vstupom na schodisko. Toto opatrenie nakoniec odporúča aj Štátny zdravotný ústav v príručke Prevencia detských úrazov v domácnostiach.

Detské bezpečnostné zábrany sú zvyčajne kovové, plastové či drevené bariéry umiestňované na schodisku, prípadne medzi miestnosťami, aby zabránili vstupu deťom do 24 mesiacov tam, kam nechcete. Podobu môžu mať rôznu. Okrem klasických zábran s tyčkami sa v našom teste objavili aj modely skladacie,ktoré sa po odblokovaní zložia. Iné zase ponúkajú riešenie v podobe rozťahovacej siete. Zábrany môžeme rozdeliť na dva základné typy podľa montáže. V prvom prípade je nutné k pripevneniu na schodisko alebo medzi rámy dverí šraubami alebo skrutkami, v druhom stačí bariéru inštalovať pomocou prítlaku medzi dve opory, čím odpadá nutnosť zásahu do stien. Otestovali sme pre vás dvanásť výrobkov, ktoré sme podrobili skúškam bezpečnosti, údržby a de/montáže.


Testované výrobky - dětské zábrany (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Detské zábrany (12 výrobků)
poslední aktualizace: 26.2.2015


Prihlásiť