Test letných pneumatík 2015

Publikované v časopise 3/2015

V dostatočnom predstihu pred začiatkom letnej motoristickej sezóny vám opäť prinášame veľký porovnávací test letných pneumatík pre osobné automobily. Vybrali sme veľkosti 185/60 R14 a 205/55 R16. Rozdiely v kvalite testovaných modelov sa prejavili v jazdných vlastnostiach na mokrej aj suchej vozovke, a tiež v životnosti. Opäť sa ukázalo, že údajom na energetickom štítku pneumatík sa veriť nedá.

Významným rozhodovacím prvkom pri nákupe býva pre mnohých aj ekologická stránka produktu. Výrobcovia o tomto trende vedia a podľa toho svoje výrobky prezentujú. Pneumatiky nie sú výnimkou, v ponuke niektorých značiek tak môžeme nájsť popri bežných typoch aj eko modely. Nás zaujímalo, či sa táto odlišná prezentácia skutočne na ceste prejaví, preto sme v rámci veľkostnej kategórie 205/55 R16 priamo porovnali ekologické a komfortné modely štyroch značiek.

Všetkých tridsaťdva testovaných pneumatík muselo odolať skúškam na mokrom povrchu, pričom sme si všímali ovládateľnosť, dĺžku brzdnej dráhy na mokrej vozovke i odolnosť voči vzniku aquaplaningu. Testované pneumatiky v týchto skúškach obstáli rôzne, našiel sa však aj výrobok, ktorý test vôbec nezvládol a môžeme ho označiť ako nepodarok. Rozdiely vykazovali testy na suchej vozovke aj skúšky životnosti

Rovnako ako v minulých testoch, aj tentoraz sa nám podarilo zistiť, že vlastnosti niektorých výrobkov ani zďaleka nezodpovedajú údajom uvedenými na energetickom štítku. Nepresnosti je možné pozorovať vo všetkých uvedených parametroch, pričom sa objavil aj prípad, kedy výrobca svoj produkt nadhodnotil v jednom parametre, ale v inom bol príliš skromný.

Marcový nezávislý test letných pneumatík otestoval pneumatiky rozmerov 185/60 R14, ktoré si môže obuť napríklad Škoda Fabia, Volkswagen Polo, Hyundai Accent alebo Fiat Punto. Pneumatiky rozmerov 205/55 R16 sú väčšie a hodia sa tak napríklad na Škodu Octaviu a Suberb, Audi A4 alebo Citroën C4.


Testované výrobky - letní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letné pneumatiky (130 výrobků)
poslední aktualizace: 23.2.2015


Prihlásiť