Ako si vybrať ručný šľahač

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.6.2021

Šikovný pomocník, ktorý sa v kuchyni nestratí. Tak by sa dal opísať ručný šľahač. Šľahá, miesi, mieša, v niektorých prípadoch ponúka aj funkciu tyčového mixéra. Jednotlivé modely sa medzi sebou líšia výbavou, hlučnosťou, jednoduchosťou ovládania, kvalitou konštrukcie, dizajnom alebo cenovkou. Zaplatiť za ne môžete niekoľko desiatok, alebo aj niekoľko stoviek euro. Ako si teda správne vybrať?

Pomocníci v kuchyni

So spracovaním surovín, prípravou pokrmov či pečením vám pomôže široká škála spotrebičov, nielen z kategórie robotov a mixérov. Poradíme vám, ako sa v ich ponuke zorientovať a vybrať ten pravý.

  1. Ako sa vyznať v príslušenstve kuchynského robota
  2. Ako vybrať kuchynský robot
  3. Ako si vybrať tyčový mixér
  4. Ako si vybrať ručný šľahač
  5. Ako vybrať stolný alebo smoothie mixér

Označenie ručný šľahač už v súčasnosti nevyjadruje pravú podstatu samotného prístroja. Hranice medzi šľahačmi, tyčovými a stolovými mixérmi sa pomaly stierajú. Čo dnes dokáže jeden, zvládne so správnym príslušenstvom aj ten druhý, no zastupiteľnosť má svoje medze. Štandardne sú ručné šľahače vybavené dvojicou metličiek na šľahanie a hákov na miesenie. Môžu sa však dodávať aj s ďalšími nadstavcami.

Univerzálne metly na šľahanie majú väčšinou jednoduchý vzhľad. Možno sa však stretnúť aj s modelmi tvorenými z tenkého prúžku ocele, s rôzne tvarovanými, či skosenými ramenami, alebo s metličkami, na ktorých sú malé guľôčky. Určené sú predovšetkým na šľahanie, ale spracováva sa s nimi napríklad aj liate, alebo piškótové cesto.

Háky na miesenie slúžia na spracovanie rôznych druhov cesta. Sú masívnejšie a majú charakteristický tvar špirály zakončenej hákom. Ich tvar a hrúbka im umožňujú ľahko spracovať aj tuhšie cestá, na ktoré by metly na šľahanie nestačili.

Balónová metla na šľahanie sa vzhľadom aj funkciou podobá na univerzálne metly na šľahanie, ktoré však majú len štyri ramená. Balónová metla je objemnejšia a máva aj niekoľkokrát viac ramien na šľahanie.

Do výbavy ručných šľahačov sa čím ďalej, tým častejšie dostáva aj príslušenstvo, ktoré sa dodáva k tyčovým mixérom (nadstavec na mixovanie alebo sekanie). Vďaka nim sa dá rozmixovať, alebo nasekať väčšina potravín a pripraviť tak napríklad dojčenskú výživu alebo smoothie. Môže mať však oveľa širšie uplatnenie. Pri ručných šľahačoch sa tieto nadstavce inštalujú zvyčajne do otvorov umiestnených na zadnej strane prístroja.

V balení spolu so šľahačom môžete objaviť aj tyč na mixovanie. Nemá, na rozdiel od nadstavca na mixovanie, žiadne čepele a je vhodná predovšetkým na miešanie – môžete si s ňou pripraviť napríklad omáčky, šalátové dresingy, alebo mliečne koktaily.

Všetky vyššie spomínané nadstavce by sa mali dať ľahko nasadiť aj odmontovať. Ideálne je, ak sú umývateľné v umývačke – bohužiaľ, stále nejde o zabehaný štandard, preto si túto informáciu radšej vopred overte.

Modely disponujú reguláciou rýchlosti − v tomto ohľade odporúčame vybrať si taký model, ktorý má jednotlivé stupne jasne a prehľadne označené. Okrem toho, časť ručných šľahačov je vybavená aj funkciou turbo alebo pulz. Turbo je prepínač, ktorý slúži na okamžité zvýšenie otáčok. Po jeho stlačení sa rýchlosť na dlhší časový interval zvýši na maximum. Pulz funguje na báze tlačidla, pri ktorom po stlačení dôjde k nárazovému a krátkodobému zvýšeniu otáčok.

Hlučnosť prevádzky sa pri ručných šľahačoch líši model od modelu. Je preto dobré vopred si vyskúšať, nakoľko je spustenie konkrétneho prístroja rušivé a hlučné. Problém môže predstavovať aj stabilita prístroja. Počas prevádzky môžeme pocítiť, že telo prístroja nie je správne vyvážené, prípadne sa model môže pod vplyvom vyšších rýchlostných stupňov rozvibrovať až roztriasť. Pri výbere sa odporúča zohľadniť hmotnosť prístroja a protišmykovú úpravu rukoväte.

Pred kúpou je vhodné overiť si aj to, či k sebe jednotlivé diely šľahača dobre priliehajú. Skontrolovať si môžete kvalitu aj odolnosť tlačidiel a ďalších ovládacích prvkov. Najlepšie v tomto smere urobíte, ak si ovládanie vyskúšate (problematická môže byť najmä voľba konkrétnych rýchlostných stupňov a funkcií).

V prípade niektorých modelov sa ručné šľahače dodávajú s misou a stojanom (na prvý pohľad tak môžu pripomínať kuchynské roboty). Nejde však o ich plnohodnotnú náhradu. Tieto modely majú, okrem špecifík spomínaných v boxe, vyššiu hmotnosť a zaberú vám v kuchyni viac miesta. Na druhej strane je ich nespornou výhodou to, že ich nemusíme počas spustenia a prevádzky držať v ruke, ale môžeme ich umiestniť do stojana.

Databáze testovaných výrobků

Ručné šľahače (30 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Prihlásiť