Test inteligentných náramkov 2015

Publikované v časopise 2/2015

Popularita inteligentných náramkov monitorujúcich fyzickú aktivitu rastie, ponuka na trhu sa zväčšuje, a tak sa výber stáva ťažším. Uľahčiť vám ho môže test 11 modelov v cenovom rozpätí od 60 do 170 Eur. Základom náramkov je krokomer, ktorý poskytuje potrebné dáta na výpočet vzdialenosti, ktorú ste prešli alebo spálených kalórií. Väčšina vie sledovať aj spánkovú aktivitu. Kvôli uchovávaniu a prehľadnému zobrazeniu dát komunikujú všetky modely so smartfónmi, tie vybavenejšie vedia navyše upozorniť napríklad na prijaté textové správy alebo prichádzajúce telefónne hovory.

Inteligentné náramky sa zaraďujú do skupiny takzvaných wearables, čo je pojem označujúci elektroniku, ktorú nenosíte po vreckách, ale priamo na tele. V preklade sa tieto zariadenia nazývajú nositeľná elektronika a patria medzi ne napríklad aj inteligentné hodinky alebo inteligentné okuliare. V obchodoch sa namiesto označenia inteligentné náramky môžete stretnúť s názvami ako fitnes náramky alebo pásky, športové náramky, fitnes monitory či snímače denných aktivít. Primárnou úlohou náramkov je motivovať k pohybu. Inými slovami, každý deň by ste mali prejsť určitý počet krokov alebo spáliť stanovené množstvo kalórií. Svoj cieľ si môžete zadať sami, alebo využiť nastavenie výrobcu. 

Z pohľadu funkčnosti náramku je najdôležitejšou vlastnosťou kvalita nameraných dát, konkrétne ich stálosť a presnosť. Stálosť dát sme testovali pri výpočtoch spálených kalórií pri chôdzi a prejdenej vzdialenosti, ďalej pri meraní prejdených krokov a tiež srdečnom tepe v prípade, že bol náramok vybavený integrovaným meračom. Presnosť dát jednotlivých náramkov sme porovnávali s profesionálnymi prístrojmi a sledovali sme rovnaké hodnoty ako pri stálosti dát. Výpočet množstva spálených kalórií sme však testovali nielen pri chôdzi, ale aj pri behu, jazde na bicykli a bežných činnostiach, medzi ktorými bolo plnenie umývačky riadu, čítanie časopisu alebo chôdza s nákupnými taškami.

Ako ukázali testy, presnosť dát predstavuje v prípade niektorých náramkov veľký problém. Najväčšie odchýlky sme namerali pri výpočte spálených kalórií, kedy sa údaje medzi výstupmi z náramku a profesionálneho kalorimetru, využívajúceho dychové analýzy, líšili v niektorých prípadoch až o 130 percent.

Pri hodnotení náramkov sme zohľadňovali základné funkcie ako upozornenie, zobrazovanie informácií či možnosť plávania, všímali sme si ale aj nadštandardné fitnes funkcie a funkcie zaisťujúce kompatibilitu s inými prístrojmi a internetom.


Testované výrobky - chytré náramky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chytré náramky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 29.1.2015


Prihlásiť