Ako si vybrať nôž

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 12.6.2018

Len máloktorý kuchynský nástroj používame tak často ako práve nôž, pričom možnosti jeho využitia sú široké. Môžete si kúpiť nôž univerzálny alebo účelovo skonštruovaný na jeden špeciálny úkon. Ako sa môžete zorientovať v širokej ponuke? Dôležitý je použitý materiál na čepeľ aj rukoväť, celková odolnosť, ostrosť aj pohodlie. Pred kúpou odporúčame nôž vyskúšať, aby ste vedeli, ako sa vám bude držať v ruke.

Určite by vám nemal v kuchyni chýbať menší univerzálny nôž s bežnou čepeľou hodiaci sa predovšetkým na okrajovanie a iné drobné úkony. Taký sa hodí nielen pri odkrajovaní tučných častí z mäsa alebo na vykrajovanie šliach, ale aj na krájanie menších kúskov ovocia alebo zeleniny. Druhým je ostrý kuchynský nôž, s ktorým zvládnete veľa kulinárskych povinností. Takýto nôž je robustnejší ako väčšina iných. Zvyčajne má výrazne vyššiu čepeľ, vďaka ktorej je univerzálny, pretože poskytuje dostatok priestoru v oblasti rukoväti nad krájanou plochou a umožňuje nielen klasické krájanie, ale aj krájanie, prípadne sekanie. Posledným nožom, ktorý by vo výbave nemal chýbať, je nôž na pečivo, ktorý ľahko spoznáte podľa charakteristického zúbkovaného ostria.

Postupom času si môžete rozšíriť túto súpravu ešte o ďalšie dva nože: veľký nôž na mäso, ktorý svojím tvarom aj veľkosťou pripomína veľký kuchársky, ale má nižšiu čepeľ, a malý nôž na zeleninu. Súprava týchto základných piatich nožov je pre bežnú domácnosť postačujúca, no záleží, samozrejme, na konkrétnych potrebách každej kuchyne. Okrem týchto piatich sú v ponuke napríklad aj nože filetovacie, steakové, mäsiarske, šúpacie, nože na syr, špeciálne cukrárske nože, vykosťovacie a iné. Každý z nich má charakteristické rysy zvýhodňujúce ho práve pri tej konkrétnej činnosti. V prípade, ak nakupujete viac nožov, zvážte kúpu celej súpravy, ktorá môže vyjsť lacnejšie ako nákup jednotlivých kusov a v ktorej veľakrát nájdete všetko potrebné. Súčasťou súpravy býva často aj ocieľka, ktorú využijete pre ostrení.

Aký materiál vybrať?

Výber správneho noža závisí od mnohých faktorov. Jedným z najdôležitejších je účel a ďalší materiál. Obvykle sú čepele vyrobené z uhlíkovej alebo nehrdzavejúcej ocele, čo platí aj pre nami testované nože. Ponúka sa však aj keramika. Každý z materiálov má určité výhody, ale aj nevýhody.

Čepele z uhlíkovej ocele sú tvorené jednoduchou zliatinou oxidu železitého. Zvyčajne sa ľahšie brúsia ako tie z bežnej nehrdzavejúcej ocele, na druhej strane však môžu byť náchylnejšie na koróziu aj otupenie a pri nedostatočnej údržbe sa na čepeli môžu tvoriť aj škvrny.

Čepele z nehrdzavejúcej ocele, z ktorej boli väčšinou naše testované nože vyrobené, sú tvorené zliatinou železa a niektorého z prvkov ako chróm, nikel alebo molybdén zvyšujúcou ich odolnosť proti korózii. Doplnené sú len malým množstvom uhlíka.

Poslednú skupinu tvoria keramické nože vyrobené z oxidu zirkoničitého. Ich ostrie je odolné proti opotrebeniu a chemicky inertné, vďaka čomu, aspoň podľa slov výrobcov, neovplyvňuje chuť jedla. Napriek svojej tvrdosti je však čepeľ pomerne krehká. Pád na zem alebo nesprávne vyvinutý tlak môžu nôž zlomiť. Nože z týchto materiálov sa preto odporúča používať skôr na mäkšie potraviny.

Ostrie noža by sa malo pravidelne pribrusovať, lebo jeho údržba je ľahšia ako obnova. Okrem ocieľky sa dajú kúpiť aj rôzne brúsne nadstavce alebo mechanické aj elektrické brúsiace prístroje. Rýchlemu otupeniu zabránite správnym uskladnením, preto pri nákupe nožov berte do úvahy aj ich uloženie v kuchyni a zaobstarajte si prípadne aj box alebo magnetickú lištu. Keramické nože sa nebrúsia.

Aj rukoväť je dôležitá

Rukoväť má veľký vplyv nielen na pohodlie a bezpečnosť pri používaní noža, ale rozhoduje aj o tom, ako efektívne sa s ním bude dať manipulovať. Rukoväť sa spravidla vyrába z plastu, dreva alebo kovu. Plast môže byť ku kovu prinitovaný alebo nastriekaný. Nitované spoje bývajú bezpečnejšie, nastriekaný plast sa môže časom uvoľniť. Niektoré plastové rukoväti môžu mať na povrchu nanesenú protišmykovú vrstvu, ktorá však býva relatívne náchylná na poškodenie.

Ak je nôž vybavený drevenou rukoväťou, udržiavajte ho v suchu a po umytí dôkladne utrite. V žiadnom prípade by nemal prísť do umývačky. Povrch rukoväti by mal byť ošetrený tak, aby sa na ňom netvorili škvrny od potravín. Kovová rukoväť je vďaka svojej vysokej odolnosti, jednoduchému čisteniu a atraktívnemu dizajnu veľmi rozšírená. Má však veľkú nevýhodu v preklzávaní, zvlášť ak je mokrý nôž alebo ruka.

Pri nákupe odporúčame nôž vyskúšať, aby ste vedeli, či vám sedí v ruke a či má dostatok bezpečnostných prvkov. Dôležitá je predovšetkým záštita medzi rukoväťou a ostrím, ktorá by mala zabrániť skĺznutiu prstov na ostrie. Záleží aj na materiáli rukoväti, jej tvare, ostrých hranách a preklzávaní. Všetky jednotlivé časti by do seba mali perfektne zapadať.

Databáze testovaných výrobků

Kuchárske nože (26 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Prihlásiť