Test tabletov 2014

Publikované v časopise 12/2014

Najlacnejšie tablety v teste stoja 35 až 70 EUR, podozrivo nízka cena ide však ruku v ruke s nízkou kvalitou. Lacné prístroje majú menej čitateľné displeje, slabý výkon, pochybnú konštrukciu alebo krátku výdrž batérie. Namiesto zábavy sa takto dostaví skôr frustrácia. Kúpiť si dobrý tablet za rozumnú cenu pritom nie je zas taký problém. Celkom solídny malý tablet kúpite už za 100 EUR, veľký za zhruba 180 EUR. Najlepšie a najvýkonnejšie modely ponúkajú po všetkých stránkach vysoký komfort, stoja však niekoľkonásobne viac.

Tablety sa vďaka svojej praktickosti a všestrannosti rýchlo stali jedným z hlavných nástrojov komunikácie, vyhľadávania informácií a prístupu k digitálnemu obsahu. Svojou rastúcou popularitou konkurujú spoločne so smartfónmi klasickým notebookom a nemalý podiel na ich šírení má pokračujúce znižovanie cien. Tabletov všetkých možných veľkostí je dnes na trhu požehnane a drahé modely predstavujú len vrchol ľadovca.

V ostatnom čase sa roztrhlo vrece hlavne s lacnejšími prístrojmi, pritom zďaleka nie všetky sú nekvalitné. Naopak, čím ďalej tým viac cenovo dostupných tabletov ponúka prijateľný obraz, obstojný výkon aj výdrž batérie. Aj keď celkovo za najnovšími top modelmi v niečom zaostávajú, pre bežné každodenné použitie bohato dostačujú. Je však nutné vyberať opatrne a šetrenie za každú cenu sa môže celkom ľahko vypomstiť.

Veľký medzinárodný test, na ktorom sa podieľame s ďalšími európskymi spotrebiteľskými organizáciami, odhalil významné rozdiely v kvalite displejov, jednotlivých funkcií, výkonu aj prevádzkového času, ktorý však nebol vždy závislý od ceny. Z desiatok modelov otestovaných v minulom roku sme pre túto publikáciu vybrali 17 veľkých a rovnaký počet menších tabletov, výsledky ďalších prístrojov dostupných v slovenských obchodoch nájdete v našej online databáze.


Testované produkty (porovnat)


Prihlásiť