Test kombinovaných chladničiek 2014

Publikované v časopise 12/2014

Chladnička je prístroj, ktorý sa podieľa najväčšou mierou na spotrebe elektriny. V priemere to je okolo 20 percent celkovej spotreby domácnosti, preto je obzvlášť dôležité vybrať úsporný a kvalitný model. Ten by mal predovšetkým dokázať potraviny po uložení rýchlo schladiť alebo zmraziť na optimálnu teplotu, a tým umožniť ich dlhé uchovanie. Dôležitými vlastnosťami sú tiež odolnosť proti kolísaniu okolitej teploty, kvalita izolácie a hlučnosť. Na všetky zmienené aspekty sme si dôkladne posvietili v teste 24 kombinovaných chladničiek.

Náš test bol zacielený na kombinované chladničky s mrazničkou v najpredávanejšej praktickej konfigurácií chladnička hore, mraznička dole. Až na jednu výnimku mali všetky v mrazničke tri šuplíky, modely Beko CSA 22020 a Liebherr CUPsl2721 iba dva. Zloženie chladiacej časti bolo rozmanitejšie – počet poličiek sa pohybuje od troch do piatich, počet šuplíkovod jedného do troch. Niektoré modely boli vybavené aj špeciálnou priehradkou na uchovávanie chúlostivých potravín, ako sú čerstvé mäso alebo ryby (výrobcovia ju nazývajú napríklad BioFresh, CoolSelect a podobne). V nej je nižšia teplota ako v ostatnej časti chladničky, najčastejšie 2 °C oproti okolitým 5 °C, a zároveň je tu aj nižšia vlhkosť. Všetky testované modely používajú ako chladiace médium ekologicky bezpečný typ s označením R600a a majú vnútorný povrch ošetrený antimikróbnou vrstvou, ktorá zabraňuje množeniu choroboplodných zárodkov.

Chladničky sme podrobili testom teplotnej stability, kde sme sledovali vplyv okolitej teploty na správne fungovanie chladničky a mrazničky. Niektoré modely majú pri nízkych či vysokých teplotách problémy s udržaním správnej teploty vo vnútri. Zamerali sme sa tiež na ich fungovanie pri nastavení vnútorných teplôt doporučených výrobcom. Medzi najdôležitejšie skúšky patril test chladiaceho a mraziaceho výkonu, teda ako rýchlo dokážu jednotlivé modely schladiť a zmraziť čerstvé potraviny na požadovanú teplotu. Niektorým modelom trvalo schladenie skoro 18 hodín, čo hodnotíme zlou známkou. Nedostatky sme zaznamenali tiež pri teste mraziaceho výkonu, keď v niektorých prípadoch mraznička potrebovala dlhých 40 hodín.

Spotreba energie je tiež veľmi dôležitou vlastnosťou chladničky. Výrobcom uvádzané údaje bývajú merané pri ideálnych podmienkach, my počítame s reálnym používaním, kedy približne raz do týždňa je nutné niektoré nakúpené potraviny uložiť do mrazničky a dvakrát do týždňa do chladničky. Rozdiely medzi spotrebou udávanou výrobcom a nami vypočítanou sú v rádoch desiatok, niekedy sa prehupnúaj cez sto kilowatthodín. Zaujímala nás tiež izolácia, obsluhovanie alebo hlučnosť chladničiek.


Testované výrobky - chladničky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chladničky (23 výrobků)
poslední aktualizace: 27.11.2014


Prihlásiť