Test kávovarov na kapsule 2014

Publikované v časopise 12/2014

Máte radi kávu, respektíve espresso? Jednou z možností, ako si pochutnať na šálke tohto nápoja, bez toho, aby ste museli platiť niekoľko EUR v reštauráciách, je kúpiť si vlastný kávovar. Na trhu je široký výber prístrojov, nás zaujímali kávovary na kapsule. Základný kávovar kúpite za pár desiatok EUR, za zložitejší zaplatíte aj viac ako 400 EUR. Obsluhovanie týchto kávovarov zvládne hravo každý, o údržbe ani nehovoriac. Otestovali sme 16 modelov s automatickou prípravou mliečnej peny aj bez nej.

Než si kúpite kávovar na kapsule, zvážte, akú kávu budete chcieť piť a aká náročná by mala byť jej príprava. Existujú tri skupiny týchto kávovarov. Prvý dokáže pripraviť automaticky z kapsúl len espresso a lungo. Kapsule s obsahom mlieka do nich nezoženiete a nemajú ani trysku s horúcou parou na napenenie mlieka, takže príprava variácie espressa s mliekom (cappuccino, caffé latte alebo latte macchiato) prichádza do úvahy iba v prípade, že si kúpite samostatný prístroj na prípravu mliečnej peny. Ďalšou skupinou sú takzvané multidrinky, ktoré dokážu pripraviť všetky typy espressa, jeho mliečne variácie alebo kakaové nápoje iba z vložených kapsúl. Do poslednej skupiny patria plne automatické kávovary na kapsule, ktorých súčasťou je aj automatický „napeňovač“ čerstvého alebo krabicového mlieka. Vďaka nemu dokážu pripraviť cappuccino a ďalšie variácie espressa s mliekom stlačením jedného tlačidla. Všetky typy sú zahrnuté v našom teste kávovarov na kapsule.

Výhodou kapsúl je jednoduchá príprava kávy. Vložíte ich do kávovaru a ten sa postará o zvyšok– sám upraví množstvo vody, potrebný tlak, optimálnu teplotu a ďalšie parametre. Naopak nevýhodou kapsúl je ich neuniverzálnosť. V ideálnom svete by všetky kávovary na kapsule využívali identický systém, aby bolo možné vyberať z rozmanitých druhov kávy od viacerých výrobcov. Lenže v skutočnosti je skoro každá značka kávovaru kompatibilná len s určitým typom kapsúl, ktoré sa navzájom líšia vnútornou konštrukciou. Keby ste ich rozobrali, videli by ste, že pod viečkom majú iné usporiadanie. Sú tam rôzne sitká, ktorá fungujú v každom systéme inak. Na kvalitu kávy vo vnútri sme sa zamerali v samostatnom teste kávových kapsúl.

V teste kávovarov na kapsule sme sa zamerali na rýchlosť prípravy kávy, jej teplotu, napenenie mlieka (pokiaľ to prístroj umožňuje), obsluhovanie, spotrebu a tiež na senzorické hodnotenie pripravenej kávy.


Testované výrobky - kávovary (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kávovary (44 výrobků)
poslední aktualizace: 27.11.2014


Prihlásiť