Ako si vybrať digestor

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.12.2023

Digestorov je veľa typov, navyše sa dajú inštalovať dvoma spôsobmi. Čo všetko by ste mali brať pri výbere do úvahy? Aký typ bude najlepšie vyhovovať podmienkam vašej kuchyne? V tomto a mnohom ďalšom sa vám pokúsime poradiť na nasledujúcich riadkoch.

Každá kuchyňa má inú dispozícii. Niekde bojujeme so zle vetrateľnou miestnosťou, inde zasa nie je kuchyňa oddelená od zvyšku obývaného priestoru. Tak, či tak, zhodneme sa asi v tom, že vlhkosť, mastnota alebo zápach, nie sú to „pravé orechové“.

Ak plánujete zveriť digestoru starostlivosť o kuchynské ovzdušie, nezabudnite si dopredu ujasniť, kam ho umiestnite a v akom režime ho budete používať. Podľa toho ho totiž budete musieť patričným spôsobom nainštalovať a vyberať si konkrétny typ prístroja.

Pri takzvanom vonkajšom ťahu čiže odsávaní smerujú pary pripojeným potrubím do komína, ventilačnej šachty, alebo úplne mimo stavby. Ak dispozícia vašej kuchyne odsávanie neumožňuje, ponúka sa recirkulácia. Pri tomto spôsobe inštalácie nasávaný vzduch prúdi späť do miestnosti cez filtre zachytávajúce mastnotu a zápach. Vlhkosť preto z kuchyne nedostanete von, a preto treba po varení vyvetrať.

Okrem digestorov testujeme aj indukčné varné dosky s odsávaním pár. Pokiaľ vás tento typ spotrebiča kombinujúci dve funkcie v jednom zaujal, odporúčame prečítať aj nášho nákupného sprievodcu indukčných dosiek.

Aké typy digestorov sa ponúkajú na trhu?

  • Komínové − vhodné do takých kuchýň, v ktorých sa dá zaistiť odsávanie vzduchu von z miestnosti (napríklad do komína alebo stúpačiek) a zároveň nie je nad varnou doskou umiestnená skrinka. Odťahové potrubie je schované zvyčajne pod nerezovým krytom, kvôli ktorému si tento typ digestora vyslúžil označenie komínový.
  • Podstavné − ak máte nad varnou doskou skrinku, môže byť pre vás najjednoduchšou alternatívou závesná konštrukcia digestora. Stačí ju namontovať pod skrinku a využívať buď len v recirkulačnom režime, alebo zužitkovať vnútorný priestor skrinky na umiestnenie odťahovej rúry a odviesť vzduch von z miestnosti.
  • Ostrovné − na prvý pohľad môže vyzerať podobne ako komínový digestor. Na rozdiel od neho je však ostrovná konštrukcia určená na inštaláciu vo voľnom priestore − nie pri stene. Odsávanie smeruje priamo do stropu. Ako už názov naznačuje, hodí sa do veľkých kuchýň, kde je varná doska umiestnená na kuchynskom ostrovčeku.
  • Výsuvné – sú takmer celé ukryté v hornej nástennej skrinke nad varnou doskou a viditeľná je len úzka čelná lišta. Pri varení čelný panel vytiahnete vodorovne dopredu a zväčšíte tým odsávaciu plochu.
  • Vstavané – zabudujú sa do hornej skrinky a nie sú vôbec viditeľné. Musíte pochopiteľne počítať s menšou odsávacou plochou, pre sviatočného kuchára to však môže byť elegantné a funkčné riešenie. Takisto dobre môže poslúžiť v menších kuchyniach.
  • Zvislé − nevšedný typ odsávača, ktorý sa neumiestňuje nad varnú dosku, ale za ňou. Zvislý digestor je potrebné zabudovať do pracovnej dosky. Keď začnete variť, aktivujete ju a digestor sa z dosky vysunie na povrch.
  • Lustrové − ďalší nevšedný spôsob, ako vyriešiť odsávanie v kuchyni. Lustrový digestor je zavesený na strope a vyzerá skutočne ako robustný luster. Ukrýva však v sebe motor s filtrami a v recirkulačnom režime pomáha čistiť vzduch.
  • Indukčná varná platňa s integrovaným odsávaním pár − relatívna novinka na trhu, ktorá kombinuje dve funkcie v jednom spotrebiči. Odsávač je umiestnený medzi platničkami v stredovej časti varnej dosky a samotné odsávanie vedie smerom dolu. Inštalovať sa môže v oboch režimoch.

Vzhľadom na porovnanie oboch režimov, vychádza nám ako lepšie priame odsávanie vzduchu. Je efektívnejšie a odpadá pri ňom nutnosť používať a meniť pachové filtre, ktoré sa zvyčajne menia raz za 3-6 mesiacov, alebo ihneď keď vás na nutnosť výmeny upozorní indikátor. Dôležité je však samozrejme aj to, ako často a čo varíte.

Rozmer verzus výkon

Výrobcovia a predajcovia na svojich stránkach tvrdia, že rozhodujúca pre výber digestora je veľkosť kuchyne. Najdôležitejšou vlastnosťou je podľa nich výkon. Udáva sa v hodnotách objemu vzduchu, ktorý je ventilátor schopný za hodinu odsať (m3/h). Optimálne by mal byť vzduch v miestnosti vymenený desaťkrát, lenže v takej situácii, keď je kuchyňa spojená aj s obytnou časťou, by bolo potrebné zaobstarať digestor s obrovským výkonom. Napríklad miestnosť s rozlohou 40 m2 a výšky stropu 3 metre, čo zodpovedá objemu vzduchu 120 m3, by musela byť vybavená digestorom s výkonom 1200 m3/h. Pri takom veľkom výkone by však spoločne s parou nasýtenou tukovými časticami odchádzalo z miestnosti aj teplo. Výrobcovia preto pre takéto priestory odporúčajú minimálny výkon 600 m3/h.

Naše testy však ukázali, že výkon nie je tou jedinou vlastnosťou, ktorá sa prejavuje na schopnosti odsávania pár. Vyšší deklarovaný výkon nemusí vždy nevyhnutne znamenať aj vyššiu účinnosť. Veľmi dôležitá je totiž aj samotná konštrukcia digestora − napríklad pozície filtrov, ich celková plocha, vnútorné odsávanie vzduchu, hĺbka digestora a samozrejme vyhotovenie ťahu. V žiadnom prípade nepoužívajte užšie potrubie, než je priemer výstupu z digestora. Došlo by totiž k zníženiu výkonu a zvýšeniu hlučnosti. Dôležité je aj vedenie odťahového potrubia, ktoré by malo mať čo najpriamejšiu a najkratšiu cestu bez zbytočných záhybov − aj to by totiž mohlo spôsobovať zníženie výkonu.

Na čo si treba dať ešte pozor

Veľkosť varnej plochy je väčšinou 60  centimetrov a to určuje aj veľkosť, respektíve šírku digestora. Niekedy však môžete naraziť na odporúčanie, že kvôli lepšiemu odsávaniu je dobré zaobstarať si širší digestor, napríklad 90 centimetrový. Ani toto odporúčanie sa však v skutočnosti nepotvrdzuje v našich testoch.

Pozornosť by ste mali venovať aj odporúčaniu výrobcu na postup pri montáži digestora a dodržiavanie vzdialenosti od ostatného kuchynského nábytku alebo vybavenia – zabránite tým znižovaniu výkonu. Podľa dostupných informácií vám odporúčame vopred si miesto budúcej inštalácie odmerať a zvážiť, či bude varná platňa ľahko prístupná po pripevnení digestora.

Hlučnosť digestora je mimoriadne dôležitá v takom prípade, keď je kuchyňa spojená s obytnou časťou. Pri týchto dispozíciách vám odporúčame, aby hlučnosť digestora nastavená na najvyšší prevodový stupeň nebola vyššia ako 60 decibelov. To je hladina hluku bežného rozhovoru, ktorý je napríklad pri sledovaní televízie už pomerne rušivým elementom. Lepšie sú však hodnoty okolo 55 decibelov. Všeobecne bývajú digestory v režime recirkulácie trochu menej hlučné.

Pri výbere digestora berte do úvahy aj ďalší dôležitý prvok, a to je osvetlenie. Uistite sa, či sú žiarovky nasmerované kolmo na pracovnú plochu a nie sú „utopené“ vnútri digestora. Na kvalite osvetlenia sa odráža aj materiál, z akého je zhotovený kryt osvetlenia. Pokiaľ nie je číry, ale z matného plastu, znižuje to intenzitu aj jas osvetlenia. Najlepšie urobíte, keď si kvalitu osvetlenia vyskúšate ešte pred nákupom.

Ovládanie a čistenie

Na digestore síce nebýva príliš veľa ovládacích prvkov, no aj tak by ste sa mali ešte pred nákupom uistiť, či sa dajú tlačidlá ľahko stláčať a posúvať a či sa posúvač rýchlostí aj spínač svetla nezadrháva. Širšiu paletu ponuky funkcií nájdete na varných platniach s integrovaným odsávaním pár, pri ktorých vám odporúčame skontrolovať si najmä to, či sú zreteľné vyznačené jednotlivé platničky a ovládacie prvky. V laboratóriu sme občas narazili aj na nešvár v podobe zle viditeľných a málo kontrastných symbolov. Niektoré modely sa dajú ovládať aj cez aplikáciu v smartfóne a presnejšie informácie o tejto možnosti by ste mali nájsť v manuáli.

Používateľsky dosť nepohodlné sa v niektorých prípadoch ukazuje čistenie digestorov − najmä výmena filtrov. V laboratóriu pri nich často narážame na množstvo ostrých hrán, inštalácia filtrov býva zložitá a časovo náročná; niekedy je dokonca potrebné privolať technickú podporu (servis). Pri výmene hrozí navyše poškriabanie filtra a kryt sa môže dať v niektorých prípadoch zle zasunúť. Ľahšie sa čistia varné platne s odsávaním pár − aj pri nich však musíte dávať pozor − najmä na manipuláciu s ťažkou mriežkou, kam sa filtre vkladajú (hrozí rozbitie skleneného povrchu dosky).

Ako vyčistiť digestor

Odsávač pár má za úlohu zabrániť usadzovaniu mastnoty na kuchynských povrchoch a udržiavať čo najčerstvejší vzduch. Čo však robiť, keď je potrebné vyčistiť samotný digestor? Oplatí sa dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad.

Tukový filter z hliníkovej sieťoviny: Veľa odsávačov pár má jednu alebo viac hliníkových platní, ktoré slúžia ako filtre na mastnotu. Sú odpružené a mali by sa dať ľahko vybrať. Pokiaľ sa na filtri nachádzajú iba ľahké usadeniny, vyberte ho a umyte v dreze horúcou vodou a prostriedkom na umývanie riadu. Ihneď potom ho dôkladne opláchnite a osušte. Pokiaľ je špina zažranejšia, môžete kovový filter vložiť do umývačky riadu.

Papierový tukový filter: Je určený na pravidelnú výmenu. Papier môžete vo väčších formátoch kúpiť v supermarkete a následne si ho nastrihať na mieru. Papierový filter by ste mali vymeniť, keď je nasýtený tukom a vzor na filtri sa sfarbí do červena. Papierové filtre by mali vydržať tri mesiace až približne jeden rok, v závislosti od frekvencie varenia a typu pripravovaných pokrmov – niektoré skrátka špinia viac.

Uhlíkový pachový filter: Ak je váš odsávač pár nastavený na režim recirkulácie a nie na odvetrávanie von, budete potrebovať uhlíkový pachový filter. Ten sa nedá vyčistiť, môžete ho však vymeniť, pokiaľ máte pocit, že už účinne neodstraňujú zápach. Obráťte sa na výrobcu a požiadajte o výmenu, prípadne vyhľadajte kompatibilné náhradné diely na internete. Výrobcovia obvykle odporúčajú meniť uhlíkové filtre každé tri mesiace. Bežne však bude stačiť výmena raz ročne – dajte hlavne na svoj nos.

Povrchy z nerezovej ocele: Časom sa môžu olepiť mastnotou a v okolí ovládacích prvkov sa objavujú odtlačky prstov. Pokiaľ je špiny veľa, budete na jej odstránenie potrebovať aj trochu sily. Nebuďte však pri drhnutí zbytočne agresívni, drôtenka môže hladký povrch poškodiť.

Vytvorte si pastu z jedného dielu jedlej sódy a jedného dielu bieleho octu. Kým sa pustíte do celej plochy, vyskúšajte si účinnosť rýchlymi pohybmi na malej ploche. Šúchajte skôr lineárnym smerom a nie krúživým pohybom.

Kryt žiarovky: Osvetlenie je umiestnené priamo nad varnou plochou, skôr alebo neskôr sa preto zašpiní. Odoberte kryt (obvykle plastový alebo sklenený) a nechajte ho chvíľu namočený v horúcej mydlovej vode. Pokiaľ je špina prilepená skutočne tvrdošijne, použite škrabku na varné platne (jednoduchý nástroj, ktorý môžete zohnať v kamenných obchodoch aj na internete) a opatrne odstráňte mastné nánosy na kryte žiarovky.

Databáze testovaných výrobků

Varné dosky s odsávaním pár - režim recirkulácie (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Varné dosky s odsávaním pár - režim odsávania (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Digestory - režim recirkulácie (30 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023
Digestory - režim odsávania (42 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023


Prihlásiť