Ako si vybrať digestor

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2019 Obsah únorového dTestu

Aktualizováno: 4.11.2015

Na internetových portáloch sa ponúkajú nie stovky, ale tisíce modelov digestorov všetkých typov. Pokúsime sa vám poradiť, ako si vybrať ten najvhodnejší pre vašu domácnosť.

Vyberať si môžete medzi štyrmi typmi digestorov, čiže odsávačov pár:

  • Klasické komínové bývajú zaujímavým dizajnovým kúskom kuchyne a výrobcovia aj predajcovia ich odporúčajú ako ten najlepší variant. Sú totiž napojené na potrubie vyvedené mimo kuchyne (napríklad do vetracej šachty, do komína alebo priamo von z objektu), čo je z pohľadu funkčnosti ten najefektívnejší variant.
  • Niektorí však dajú prednosť zabudovateľným modelom, ktorých odsávacie potrubie sa dá zabudovať do horného radu skriniek kuchynskej linky a nenarušuje tak vzhľad kuchyne.
  • Podstavné modely sa, takisto ako vstavané, umiestňujú pod horné skrinky kuchynskej linky, fungujú však iba v režime recyklácie vzduchu, v ktorom nasávaný vzduch filtrujú cez filter s aktívnym uhlím aj pachový filter a následne ho vracajú späť do miestnosti.
  • Posledným typom sú ostrovčekové digestory, ktoré sa využívajú v kuchyniach s varnou plochou umiestnenou uprostred miestnosti. Nie sú teda súčasťou kuchynskej linky. Odsávacie potrubie tak nemožno viesť do steny, ale musí byť vedené stropom.

Komínové, vstavané a ostrovčekové digestory využívajú režim priameho odsávania vzduchu mimo objektu, podstavné modely ho v režime recyklácie vracajú späť do miestnosti. Z porovnania dvoch systémov vychádza lepšie priame odsávanie vzduchu. Je efektívnejšie a odpadá pri ňom nutnosť používať a meniť pachové aj uhlíkové filtre. Menia sa zvyčajne raz za šesť mesiacov, dôležité je však, samozrejme, to, ako často a čo varíte. Uhlíkový filter navyše znižuje výkon odsávania, niekedy až o 20 percent.

Výkon nie je všetko

Výrobcovia a predajcovia na svojich stránkach tvrdia, že veľkosť vašej kuchyne je rozhodujúca pre výber digestora. Najdôležitejšou vlastnosťou je podľa nich výkon. Udáva sa v hodnotách objemu vzduchu, ktorý je ventilátor schopný za hodinu odsať (m3/h). Optimálne by mal byť vzduch v miestnosti vymenený desaťkrát, lenže v situácii, keď je kuchyňa spojená aj s obytnou časťou, by bolo potrebné zaobstarať digestor s obrovským výkonom. Napríklad pri rozlohe 40 m2 a výške stropu 3 m, čo zodpovedá objemu vzduchu 120 m3, by bol potrebný výkon 1 200 m3/h. Lenže pri takom veľkom výkone by spolu s parou nasýtenou tukovými časticami odchádzalo z miestnosti aj teplo. Výrobcovia preto odporúčajú do takýchto priestorov minimálny výkon 600 m3/h.

Naše testy však ukázali, že výkon nie je tou jedinou vlastnosťou, ktorá sa podpisuje na schopnosti odsávania pár. V testovacej miestnosti s objemom vzduchu cca 22 m3 dosahovali rovnaké výsledky modely s výkonom 350 aj 600 m3/h. Veľmi dôležitá je totiž aj samotná konštrukcia digestora − napríklad pozície filtrov, ich celková plocha, vnútorné vedenie vzduchu, hĺbka digestora a, samozrejme, vyhotovenie odsávania. V žiadnom prípade nepoužívajte užšie potrubie, než je priemer výstupu z digestora. Došlo by totiž k zníženiu výkonu a zvýšeniu hlučnosti. Dôležité je aj vedenie odsávacieho potrubia, ktoré by malo mať čo najpriamejšiu a najkratšiu cestu bez zbytočných záhybov, pretože aj to vedie k zníženiu výkonu.

Veľkosť, hlučnosť a osvetlenie

Veľkosť varnej plochy je väčšinou 60 centimetrov a tomu zodpovedá aj veľkosť, respektíve šírka digestora. Niekedy však môžete naraziť na odporúčanie, že kvôli lepšiemu odsávaniu by ste si mali zaobstarať širší digestor, napríklad 90 centimetrov. Ani táto skutočnosť sa však v našom teste nepotvrdila.

Hlučnosť digestora je obzvlášť dôležitá v prípade, ak je kuchyňa spojená s obytnou časťou. Pri týchto dispozíciách odporúčame, aby hlučnosť najvyššieho prevodového stupňa nebola vyššia ako 60 decibelov, pretože to je hladina hluku bežného rozhovoru, ktorý je napríklad pri sledovaní televízie už pomerne rušivým elementom. Lepšie sú však hodnoty okolo 55 decibelov.

Pri výbere digestora nezanedbajte ďalší dôležitý prvok, ktorým je osvetlenie. Uistite sa, že žiarovky sú nasmerované kolmo na pracovnú plochu a nie sú utopené vnútri digestora. Na kvalitu osvetlenia vplýva aj materiál, z ktorého je zhotovený kryt osvetlenia. Pokiaľ nie je číry, ale z matného plastu, znižuje to intenzitu aj jas svetla.

Databáze testovaných výrobků

Komínové digestory (48 výrobků)
poslední aktualizace: 28.12.2018


Prihlásiť