Test kočíkov 2014

Publikované v časopise 11/2014

Kočík nie je len účelovým výrobkom určeným na prepravu detí, ktoré ešte nedokážu chodiť. Pre matky a otcov sa v praxi stáva doslova pojazdnou logistickou základňou. Je potrebné, aby sa kočík pohodlne vošiel do auta a poskytoval „súčinnosť“ s detskou autosedačkou. Malo by sa s ním pohodlne cestovať hromadnou dopravou, a ľahko manipulovať po chodníku aj v ľahkom teréne. Mal by sa do neho zmestiť nákup a pre potomka aj rodiča by mal byť pohodlný. A hlavne vydržať, aby ho mohol zdediť súrodenec. 

Zamerali sme sa na dve kategórie kočíkov. Tradične sme otestovali takzvané kombinácie alebo cestovné systémy. Tak označujeme kočíky, ktoré spĺňajú vyššie uvedenú definíciu logistickej základne. Kombinovaný kočík je v podstate konštrukcia s podvozkom, na ktorý je možné pripevniť rôzne nadstavby. Pre malé deti hlbokú korbu, neskôr tzv. športovú sedačku s nastaviteľným sklonom operadla. Tieto kočíky umožňujú nasadenie detskej autosedačky, tzv. vajíčka, aby sme nemuseli prevážať niektorú z veľkých nadstavieb, ak to nie je nutné. V takom prípade sa jedná o trojkombináciu.

Golfkami nazývame kompaktné, ľahké, jednoducho prenosné kočíky vybavené iba športovou sedačkou. Golfky sa zvyčajne používajú ako druhý kočík na kratšie cesty pre väčšie deti, ktoré už bežne chodia samé. Niektoré kočíky môžeme z hľadiska konštrukcie zaradiť do oboch skupín, pretože niektoré z testovaných kombinácií majú ľahkú konštrukciu a rukoväť v podobe dvoch „golfových palíc“.

Dôležitým aspektom a samozrejmou súčasťou našich skúšok je bezpečnosť. Kočíky musia spĺňať podmienky technickej normy ČSN EN 1888:2012. Jedná sa o veľmi detailný a prísny predpis určujúci požiadavkyna konštrukciu moderných kočíkov tak, aby bolo maximálne vylúčené nebezpečenstvo a rizikové situácie. Tentoraz sme objavili štyroch hriešnikov s malými bezpečnostnými nedostatkami.

Súčasťou bezpečnostných skúšok sú aj skúšky životnosti. Testuje sa pevnosť, pričom prístroj 10tisíckrát kočík nakloní, ako keď prechádzate cez obrubník, aj výdrž konštrukcie pri jazde na nerovnom povrchu. Vtedy sa zaťažený kočík umiestni do stroja simulujúceho jazdu rýchlosťou chôdze cez rôzne rozmiestnené prekážky vo veľkosti a tvare podobného prahu dverí. Sadu štyroch prekážok musí kočík prejsť 72tisíckrát.

Ak sa kočíky zdajú byťbezpečné, majú najvyššiu váhu v našom hodnotení praktické skúšky. Kočíky testujú skutoční rodičia s deťmi. Súčasťou testu sú jazdy po chodníkoch aj v teréne, skladanie kočíka do auta, nastupovanie do autobusu, prechádzanie obrubníkov, prenášanie kočíka po schodoch. Každý kočík zašpiníme niekoľkými detskými pokrmami, aby sme zistili, ako ľahko sa čistia. Sledujeme, koľko nákupu sa vojde do nákupného košíka umiestneného v dolnej časti.

Náš test ponúka hodnotenie viac ako 30 kočíkov vrátane detailných popisov jednotlivých modelov.


Testované výrobky - kočárky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kočíky (56 výrobků)
poslední aktualizace: 30.10.2014


Prihlásiť