Test BB krémov 2014

Publikované v časopise 11/2014

BB krémy sľubujú zázračné účinky, chvália sa sloganmi ako päť v jednom alebo dokonca osem v jednom. Snažia sa ženy presvedčiť, že môžu ostatné kozmetické prípravky ako make-up, podklad pod nalíčenie, hydratačný krém aj krém s ochranným faktorom vyhodiť do koša. Je to pravda, alebo len marketingový trik? To sme zisťovali o 12 BB krémoch v cenovom rozpätí od 5 do 43 EUR.Do testu sme zaradili tiež CC krém, pretože sme zistili, že sa jedná o rovnaké prípravky, iba inak marketingovo propagované.

BB krém, inak povedané balzam proti nedokonalosti pokožky (originálny názov blemish balm) je vo svojej podstate spojením krému a make-upu. Má hydratovať pokožku, farebne ju zjednotiť, zakryť nedostatky aj chrániť pred UV žiarením. Podľa reklamných sloganov dokáže ešte viac. Jeden vraj vyživuje pokožku a chráni ju pred poškodením voľnými radikálmi, iný obsahuje vodu s výťažkami ginka a 50 druhov rastlinných zlúčenín, vďaka ktorým potom bude pokožka zdravá. Pokiaľ by ste uverili výrobcom, mohli by ste vyhodiť všetky produkty starostlivosti o pleť aj ďalšiu kozmetiku a nahradiť ju práve BB krémom. Aká je však skutočnosť?

Častými lákadlami v spojitosti s BB krémami sú hydratácia pokožky a ochrana pred UV žiarením. Tieto tvrdenia je možné vďaka objektívnemu meraniu jednoducho overiť. Výsledky ukázali na významné rozdiely medzi jednotlivými výrobkami, v niektorých prípadoch aj na veľké odchýlky medzi deklarovanými a nameranými hodnotami. Ostatné sľuby, ako „zjednocuje“, „kryje“, „rozjasňuje“ a mnohé ďalšie, objektívnymi metódami potvrdiť nie je možné. Môžeme ich ale otestovať pomocou praktických skúšok, čo sme tiež urobili. Každý produkt otestovalo 21 žien, pričom zloženie jednotlivých skupín bolo viac menej rovnaké. Pýtali sme sa napríklad na konzistenciu, ľahkosť roztierania, rýchlosť vstrebávania, či sú krémy lepkavé alebo mastné a podobne. Ďalší okruh otázok smeroval k účinnosti krémov – napríklad ako hodnotia hydratáciu pokožky, zjednotenie farby pleti alebo krytie nedokonalostí pleti.

V laboratóriu sa v rámci medzinárodného testu zišlo 31 produktov vrátane štyroch CC (colour control) krémov, ktoré sme pre zaujímavosť tiež zaradili do testu. Výrobcovia tvrdia, že CC krémy sú zamerané viac na korekciu nedokonalostí pleti a lepšie kryjú. My sme však zistili, že krémy sú prakticky totožné. V našom teste nájdete 13 produktov dostupných na slovenskom trhu.


Testované výrobky - BB krémy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

BB krémy (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2014


Prihlásiť