Test slúchadiel 2014

Publikované v časopise 10/2014

Milovníci hudby to majú jasné. Vedia, že s obyčajnými slúchadlami dodávanými k mobilným telefónom alebo slúchadlami do uší za pár eur si veľa zábavy neužijú. Kvalitné slúchadlá pritom nemusia stáť stovky EUR. Za najlepšie v teste si síce priplatíte, ale kvalitné zoženiete aj za menej ako 30 EUR. Test zároveň ukázal, že nie každé drahšie a štýlové slúchadlá ponúkajú aj reprodukciu zodpovedajúcu svojej cene.

Do veľkého porovnania sme zaradili celkom 45 slúchadiel v cenovom rozpätí od 18 do 260 EUR, ktoré boli uvedené na trh v ostatných rokoch. Zamerali sme sa na slúchadlá všetkých veľkostí, výber sme však obmedzili na klasické drôtové typy bez elektronického potlačovania okolitého hluku. V teste sa tak objavili slúchadlá intraaurálne (do uší), supraaurálne (na uši) aj circumaurálne (okolo uší).

Dobré slúchadlá by mali mať predovšetkým kvalitný a vyvážený zvuk s dobrým podaním basov, stredov aj výšok. Najväčšiu váhu na celkovej známke mali prirodzene testy počúvania. Každé slúchadlá hodnotila pätica skúsených poslucháčov rôzneho veku aj hudobných preferencií pri prehrávaní série záznamov zahrnujúcich žánre populárnej hudby, jazzu, klasiky či hovoreného slova.

Veľmi dôležitý, obzvlášť pri dlhšom počúvaní, je aj komfort. Slúchadlá by napríklad nemali nikde príliš tlačiť alebo samovoľne skĺzavať z hlavy či vypadávať z uší. Testujúci si preto pri počúvaní všímali aj pohodlnosť modelov, či sa ľahko nasadzujú a dobre sedia, či kábel príliš neprekáža, prípadne do akej miery sa cez neho do slúchadiel prenášajú mechanické hluky spôsobené pohybom a trením o odev. V laboratóriu sme tiež sledovali akustický únik do okolia a okrem merania došlo aj na jeho subjektívne posúdenie pri bežnom použití. Naši posudzovatelia sa zamerali aj na kvalitu konštrukcie, použité materiály či upevnenie káblov a ich náchylnosť k zamotaniu aj jednoduchosť opätovného rozmotania.


Testované výrobky - sluchátka (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Slúchadlá (113 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2016


Prihlásiť