Test zimných pneumatík 2014

Publikované v časopise 10/2014

Poznáte ten pocit, keď si v zime obujete topánky so zlou podrážkou a namiesto chôdze sa k cieľu dostávate skôr kĺzavým pohybom? Podobne sa môžete cítiť aj v aute, ak si kúpite nekvalitné zimné pneumatiky. Namiesto rozjazdu auto zostáva stáť na mieste a naopak po šliapnutí na brzdu pokračuje spokojne ďalej. Pochopiteľne, niekedy sú aj najlepšie gumy na tvrdé zimné podmienky krátke, ale pokiaľ si zakúpite kvalitný materiál, budete mať aspoň pokoj v duši, že ste urobili maximum. Potom už bude záležať predovšetkým na vašom štýle jazdy.

Testovaniu pneumatík sa venujeme každoročne, a pred začiatkom zimného obdobia pravidelne pripravujeme porovnávací test zimných pneumatík. Z bohatej škály veľkostí a rozmerov prinášame tie najčastejšie používané. V minulom roku ste mohli porovnať pneumatiky o rozmeroch 185/60 R15 a 225/45 R17 (nájdete ich spolu s ďalšími otestovanými rozmermi v našej online databáze), tento rok sú to veľkosti 175/65 R14 a 195/65 R15. Tohtoročný test sme museli kvôli nepriaznivému počasiu uskutočniť na štyrikrát, pretože sa neustále menili podmienky na skúšobnej trati v priebehu testovania. Kvôli testom sme za snehom vyrazili do Švajčiarska, Fínska a Švédska.

V teste 26 zimných pneumatík skončili štyri v oboch veľkostných kategóriách s celkovo dobrým hodnotením. V dôležitých parciálnych skúškach (jazda na mokrom povrchu, snehu, suchu a námraze) získali dobré hodnotenia, môžeme ich preto označiť za vyvážené pneumatiky. V oboch kategóriách sa zároveň nájdu modely, ktoré kvôli veľmi zlým výkonom na niektorom povrchu neodporúčame. Cenový rozdiel medzi najhoršou a najlepšou pneumatikou pritom môže byť len 3,5 EUR.

Menšie testované rozmery (175/64 R14) nazúvajú napríklad automobily Citroën Berlingo alebo Xsara, Ford Escort a Fiesta, Hyundai i20, Nissan Almera, Opel Corsa, Renault Clio, Toyota Yaris alebo Škoda Citygo, Fabia, Rapid či Roomster.

Väčšie testované rozmery (195/65 R15) využijete napríklad pri autách Audi A3 a A4, BMW série 3, Citroen C4 a C5, Ford Focus, Hyundai i30, Kia C´eed, Renault Mégane, Seat Leon, Škoda Octavia alebo Volkswagen Golf či Passat.


Testované výrobky - zimní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zimné pneumatiky (218 výrobků)
poslední aktualizace: 23.9.2016


Prihlásiť