Test práčok s predným plnením 2014

Publikované v časopise 9/2014

Pranie je v dnešnej dobe pomerne jednoduchá záležitosť. Bielizeň dáte do automatickej práčky, pridáte prací prostriedok, prípadne aviváž, zapnete a hotovo. Lenže bude bielizeň skutočne dobre vypratá a poriadne vyžmýkaná? Nie je trojhodinový program veľmi dlhý? Nespotrebováva pritom práčka veľa vody a energie? Nedozrel náhodou čas na kúpu novej? Pokiaľ vám v hlave víria vyrieknuté otázky, porovnávací test práčok s predným plnením vám môže pomôcť v rozhodovaní a hľadaní odpovedí.

Z výsledkov testov z posledných rokov je zrejmé, že v skúškach prania bavlnenej a syntetickej bielizne dosahujú práčky s predným plnením niekedy veľmi dobré, alebo prevažne dobré aj priemerné (uspokojivé) výsledky. Nájdu sa však aj modely, ktoré majú zlé známky (dostatočné a niekedy aj nedostatočné). Výnimkou nie je ani aktuálny test automatických práčok.

V našom teste zisťujeme účinnosť prania tak, že k bežnej náplni tvorenej oblečením aj posteľnou bielizňou pripevníme pruhy látky so štandardizovanou špinou simulujúcou určitý druh znečistenia, napríklad krv, sadze, víno, čaj, rúž a ďalšie. Po skončení programu potom pomocouspektrofotometra zisťujeme úroveň vypratia jednotlivých škvŕn.

Ďalej sa v teste práčok zameriavame na kvalitu plákania, teda zbavenia bielizne zvyškov pracieho prostriedku. Sledujeme tiež spotrebu vody, elektrickej energie aj dĺžku pracieho cyklu. Aby sme mohli testované práčky s rozdielnou kapacitou bubna medzi sebou spravodlivo porovnávať, prepočítavame namerané hodnoty na jeden kilogram bielizne. Zaujíma nás tiež jednoduchosť obsluhovania práčok alebo ich hlučnosť. Na základe týchto výsledkov máte možnosť vzájomného porovnania práčok rôznych značiek s predným plnením napríklad Miele, Samsung, Hotpoint-Ariston, AEG, Whirlpool, Gorenje a ďalších.


Testované výrobky - pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Práčky (83 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2017


Prihlásiť