Test domácich pekární 2014

Publikované v časopise 9/2014

Domáce pečenie nie je na ústupe, ani sa k tomu neschyľuje. Naopak. K tomuto trendu prispievajú aj domáce pekárne, v ktorých si môžete jednoducho pripraviť vlastný čerstvý chlieb. Ako sa od posledného testovania pred dvomi rokmi zmenili? Sú bezpečnejšie, už sa nikto nepopáli o ich vonkajší plášť a celkovo sú menej hlučné. S rôznymi chlebami si však aj naďalej poradí každý prístroj inak. Rozdiely odhaľuje náš test desiatich domácich pekární.

Aj napriek tomu, že sa nájdu tvrdí odporcovia domácich pekární, jedno sa týmto prístrojom nedá uprieť. Aj s minimom ľudskej námahy dokážu upiecť čerstvý a voňavý chlieb. Aká bude jeho kvalita, to ovplyvňuje výber pekárne, ale aj osobné preferencie. My prinášame odpovede na to, ako si ktorá pekáreň poradí s pečením rôznych typov chleba, ako ľahko sa obsluhujú, aká je ich spotreba a hlučnosť.

To, ako pekáreň pečie, zaujíma domáceho pekára zo všetkého najviac. Preto sme testovali ako dobre upečú chlieb biely, celozrnný a špeciálny, v našom prípade slnečnicový. Biely chlieb sme upiekli z vlastných surovín, ďalšie dva typy zo zakúpenej pripravenej zmesi. Pri bochníkoch sme po upečení hodnotili prepečenie a hrúbku vrchnej kôrky aj takzvanej spodnej kôrky, ktorá vznikla vo vnútri pečúcej nádoby. Príčinou odchýlok od pekne klenutého vypečeného bochníka bolo nerovnomerné pečenie alebo zlé spracovanie cesta.  

Chlieb sme tiež rozkrojili a testovaniu podrobili aj jeho štruktúru. Rovnomerné množstvo rovnako veľkých vzduchových bublín po celej ploche rezu striedky aj spodná kôrka bez viditeľných múčnych plôch poukazujú na to, že pekáreň cesto správne uhnietla a dobre upiekla. Znížené známky sme udeľovali chlebom, ktoré mali malé bubliny v spodnej časti a väčšie hore, alebo mali „deravú“ striedku len na jednej strane. Nakoniec sme stredovú časť chleba ochutnali a posudzovali, či je upečená. Ako si s pečením domáce pekárne poradili, sa dozviete v našom teste.


Testované výrobky - domácí pekárny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Domáce pekárne (10 výrobků)
poslední aktualizace: 27.8.2014


Prihlásiť