Test dlhých bežeckých nohavíc 2014

Publikované v časopise 9/2014

Behanie je jedným z najjednoduchšie prevádzkovateľných športov. Vybehnúť môžete kamkoľvek, aj profesionálom pritom stačí len kvalitná obuv a odev. Až začnú byť chladné rána, príde čas vymeniť krátke alebo ¾ nohavice za dlhé. Ak ešte žiadne nemáte, môžete byť vďaka nášmu porovnávaciemu testu pri výbere vo výhode. Naši bežci sa prebehli v desiatich dlhých elastických nohaviciach rôznych značiek v priemernej cene okolo 35 EURa hľadali ich klady a zápory. Okrem praktických skúšok sme sa zamerali aj na funkčné vlastnosti materiálu a jeho odolnosť pomocou laboratórnych prístrojov.

„Běhání, běhání, všechny smutky zahání“, dal by sa parafrázovať refrén pesničky z jednej známej českej rozprávky. Rovnako ako pri fyzicky náročnej manuálnej práci aj pri behu je možné jednoducho zabudnúť na problémy. Stačí sa len naplno sústrediť na športový výkon. Nádych, výdych, správne došliapnuť, pozor na kameň... K nerušenému výkonu prispeje aj kvalitné oblečenie, ktoré dobre sedí a neobmedzuje v pohybe, udrží svaly vo vhodnej prevádzkovej teplote a zároveň sa postará o rýchle odvedenie potu z povrchu pokožky, čím uľahčí telu vlastnú termoreguláciu pomocou potenia a odparovania. Tieto vlastnosti nájdeme pri modernom športovom oblečení vyrobeného zo syntetických materiálov, ktoré vďaka štruktúre vlákna alebo vhodne zvolenej kombinácii materiálov a vrstiev schnú rýchlejšia ako vlákna prírodné.

Po testoch bežeckých búnd (dTest 10/2012) a bežeckých ponožiek (dTest 9/2013) sme sa tentoraz zamerali na dlhé elastické nohavice na behanie. Vyššie zmienené vlastnosti sme testovali na prístrojoch v laboratóriu aj spoločne s 19 skúsenými bežcami v praxi (deviatimi ženami a desiatimi mužmi). Každý vyskúšal tri modely, pričom si všetky obliekol aspoň trikrát. Výsledkom je porovnanie 12 dlhých bežeckých nohavíc značiek Adidas, Asics, Craft, Nike, Salomon a ďalších.


Testované výrobky - dlouhé běžecké kalhoty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dlhé bežecké nohavice (14 výrobků)
poslední aktualizace: 27.8.2014


Prihlásiť