Test športových kamier 2014

Publikované v časopise 9/2014

Zatiaľ čo záujem o bežné videokamery v ostatnom čase upadá, odolné športové minikamerky sú stále populárnejšie. Pokiaľ chcete zachytiť svoje dobrodružstvá a zdieľať ich na internete, sú pre vás tou pravou voľbou. Kvalitu porovnateľnú s klasickými kamerami od nich síce zatiaľ nemôžeme očakávať, majú však iné výhody. Prežijú aj v náročnejších podmienkach a ľahko ich pripevníte napríklad k volantu, k snowboardu alebo priamo na telo. Autentický záznam akcie a nevšedná perspektíva sú v tomto prípade dôležitejšie ako prvotriedny obraz a kvalitný zvuk.

Začalo to GoPro Hero, malou vodotesnou videokamerou určenou pre surfistov, ktorí chceli natáčať pôsobivé videá priamo z rozbúrených morských vĺn. Popularita športových, inak povedané akčných, kamier sa onedlho rozšírila aj medzi ďalších priaznivcov vodných aj zimných športov, medzi cyklistov, motocyklistov a milovníkov adrenalínových zážitkov všetkých druhov. Vlnu záujmu zvýšil fenomén zdieľania videa na sociálnych sieťach, vďaka čomu  sa tieto šikovné mini kamery dostali do širšieho povedomia nielen v rámci pôvodnej cieľovej skupiny športovcov a dobrodruhov.

Športové kamery disponujú unikátnymi vlastnosťami, ktoré umožňujú ich využitie aj v extrémnejších podmienkach. Sú nielen malé a ľahké, ale niektoré modely sú aj vodotesné až do hĺbky 60 metrov a odolné voči pádu či nízkym teplotám. Dôležitou súčasťou výbavy týchto digitálnych kamier sú všelijaké úchyty a držiaky umožňujúce pripevnenie na rozličné povrchy. Kamerku tak môžete ľahko umiestniť napríklad na prilbu, kormidlo, volant, surf alebo na kapotu auta. K dispozícií sú tiež úchyty priamo na telo alebo na tyč, ktorú vidíme stále častejšie napríklad medzi návštevníkmi hudobných festivalov.

Aby sme vám pomohli si v rastúcej ponuke lepšie vybrať, otestovali sme 17 športových kamier v cenovom rozpätí od 35 do 390 EUR. Hodnotili sme celkovú kvalitu videa natočeného v rôznych svetelných podmienkach, účinok stabilizácie obrazu či zvukovú zložku záznamu. Kamery sme tiež podrobili pádu z výšky a testu vodotesnosti v simulovanej hĺbke až 30 metrov. Zaujímala nás samozrejme aj jednoduchosť obsluhovania aj prevádzkový čas. Po týchto testoch vám môžeme ponúknuť nezávislé porovnanie športových kamier v prehľadnej tabuľke vrátane popisov jednotlivých modelov a ďalších zaujímavostí v sprievodnom článku.


Testované výrobky - sportovní kamery (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Športové kamery (66 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2015


Prihlásiť