Ako si vybrať projektor a čím sa líšia od TV

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.11.2022

Projektor je vhodným riešením pre tých, ktorým nestačí veľkosť súčasných televízorov a chceli by svoju obývačku premeniť na domácu kinosálu. Veľký obraz premietaný na stenu alebo plátno sprostredkuje filmový zážitok inej úrovne, ako ponúkajú bežné ploché obrazovky. Projektor ocenia aj fanúšikovia videohier a populárne sú aj na prezentácie. Projektory určené pre bežných spotrebiteľov sú dnes dostupnejšie ako kedykoľvek predtým a nemusia byť drahšie ako nový televízor. Na čo sa treba zamerať pri výbere a na čom sa zakladajú odlišnosti medzi projektormi a televízormi?

Rozlíšenie

Full HD projektory ponúkajú vysoké rozlíšenie 1 920 × 1 080 pixelov, také isté, ako majú súčasné ploché televízory. Prístroj s týmto označením si vyberte, ak si chcete užiť v plnej kvalite filmy na blu-ray diskoch aj z internetu alebo aktuálne videohry. Full HD projektor je vhodnejší na sledovanie v 3D. Stále častejšie sú aj Ultra HD projektory, ktoré ponúkajú vyše osem miliónov obrazových bodov.

HD ready projektory majú rozlíšenie 1 280 × 720 alebo 1 280 × 800 pixelov. Sú lacnejšie a hoci ich obraz nie je taký jemný ako pri Full HD modeloch, menej náročným divákom postačí. Aby ste si to vedeli predstaviť, tak štandardné rozlíšenie filmov na DVD je 720 × 576 pixelov.

Prístroje s nižším rozlíšením (800 × 600, 1 024 × 768) už zoženiete len s ťažkosťami a pravdepodobne iba z druhej ruky. Filmových nadšencov však pravdepodobne neuspokoja a dajú sa odporučiť skôr na menej náročné prezentácie.

Technológia projekcie

V súčasnosti nájdete v obchodoch najčastejšie tri hlavné typy projektorov, ktoré sa líšia spôsobom projekcie.

Projektory s technológiou DLP vytvárajú obraz s pomocou čipu s mikroskopickými zrkadlami a rotujúceho kolieska zloženého zo segmentov troch primárnych farieb. Jednotlivé farebné zložky nie sú zobrazované naraz, ale v rýchlo sa opakujúcich sekvenciách. Obraz sa javí ako plnofarebný vďaka vysokej rýchlosti striedania farebných zložiek a nedokonalosti ľudského vnímania.

Dúhový efekt

Je síce negatívnym javom, vníma ho však iba určité percento populácie. V zásade existujú tri skupiny ľudí. Niektorí sú na tento jav veľmi citliví, iní ho môžu vidieť, ale výrazne ich neruší, a tí ostatní si ho väčšinou vôbec nevšimnú. Ak dúhový efekt nevidíte, nepátrajte po ňom. Mohlo by sa stať, že sa ho naučíte vnímať. Takisto sa môže stať, že si vaše oči na obraz projektora časom zvyknú a po nejakom čase prestanete dúhy vidieť. Efekt sa spája prevažne s videom. Pri statickom obraze ho môžete zahliadnuť, ale pri videu ho môžete zosilniť pri pohybe hlavy alebo očí. Citlivosť voči dúhe sa môže zvýšiť, aj keď ste celkovo vyčerpaný alebo máte unavený zrak. Každopádne platí, že efekt je viditeľný len v niektorých častiach určitých typov záberov, nie je to teda tak, že by bol prítomný neustále.

S vyššie uvedeným opisom súvisí nežiaduci dúhový efekt, ktorý môžu niektorí diváci pri niektorých DLP projektoroch pozorovať. Prejavuje sa prevažne pri rýchlejších pohyboch na ostrých kontrastných predeloch obrazu. Citlivosť voči tomuto javu je značne individuálna.

Projektory založené na technológii LCD spomínaným neduhom netrpia. Všetky farebné zložky zobrazujú naraz, podobne ako televízory. Určitou nevýhodou však môže byť fakt, že optická jednotka nie je nepriedušne uzavretá ako pri DLP modeloch. Môže tak dochádzať k zaneseniu prachom a negatívnemu ovplyvneniu kvality obrazu. O projektory LCD sa preto treba viac starať a neinštalovať ich do prašného alebo zafajčeného prostredia.

Nedá sa celkom jednoznačne povedať, ktorý z uvedených typov projektorov ponúka lepší obraz. Ako ukázal náš test, výkony sa pri jednotlivých modeloch líšia.

Relatívnou novinkou na trhu sú LED projektory. Výhodné sú pre nižšiu spotrebu, dlhšiu životnosť súvisiacu s neprítomnosťou klasickej lampy aj malé rozmery. V súčasnosti však LED projektory ponúkajú pri porovnaní s ostatnými typmi pomerne nízky svetelný tok. Ich použitie vo väčších priestoroch alebo vo svetlejšom prostredí je preto značne obmedzené.

V súčasnosti si už môžete kúpiť aj laserové projektory. O premietanie sa starajú laserové diódy. Označenie laserový projektor pritom nie je celkom presné. Samotný laser v tomto prípade netvorí premietaný obraz, ale slúži iba ako zdroj svetla. Lasery v základných farbách produkujú lúče, ktoré sú vedené optickou sústavou na zobrazovací čip. Výhodou laserových projektorov má byť dlhšia životnosť zdroja svetla, vysoký svetelný tok a z toho vyplývajúce dobré obrazové vlastnosti alebo napríklad odpadnutie problémov s prehrievaním, ktoré poznáme pri bežných lampových projektoroch.

Projekčná vzdialenosť

Rozsah odporúčaných projekčných vzdialeností a s tým súvisiaca veľkosť obrazu sa pri ponúkaných modeloch výrazne líšila. Čím väčšia bude vzdialenosť, tým väčší a menej jasnejší bude obraz. Ak chcete dosiahnuť veľký obraz v malej miestnosti, vyberajte si projektory s krátkou alebo ultrakrátkou projekčnou vzdialenosťou. Ak si však zvolíte krátku projekčnú vzdialenosť, musíte počítať s tým, že projekčná plocha musí byť takpovediac dokonale hladká. Aj najmenšia nerovnosť sa môže podpísať veľmi negatívne na kvalite obrazu.

Svetelný tok

Svetelný tok sa udáva v lúmenoch (nepresne sa označuje ako svietivosť) a ovplyvňuje výsledný jas premietaného obrazu. Výrobcami udávané hodnoty však treba brať s istou rezervou. Málokedy sa spomína, na aké podmienky a nastavenie obrazu platia. Pri projekcii v bežnom režime sú reálne hodnoty zvyčajne o niečo nižšie. Svetlosť projekcie však veľmi závisí aj od projekčnej vzdialenosti, respektíve veľkosti obrazu a, samozrejme, od hladiny okolitého svetla.

Rozhoduje aj plánované použitie. V zatemnenej miestnosti môžu aj menej výkonné projektory sprostredkovať dobrý obraz. Takisto platí, že ani najvýkonnejšie modely nie sú vhodné na filmové projekcie v lepšie osvetlených priestoroch, ani pri dennom svetle. Čisto orientačne sa dá povedať, že pre zatemnenú miestnosť môže stačiť 1 000 lúmenov, na premietanie cez deň je vhodnejšie 2 000 až 3 000 lúmenov. Pripomeňme ešte, že deklarovaný svetelný tok je skôr orientačný, v praxi rovnaké hodnoty dosiahnete len ťažko.

Kontrastný pomer

Táto hodnota vyjadruje pomer medzi najsvetlejším a najtmavším bodom obrazu. V teórii platí: čím vyššie, tým lepšie. Vyšší kontrastný pomer aspoň teoreticky znamená živšie farby a lepšie vykreslenie detailov v tmavých scénach. Výrobcovia sa však hocikedy oháňajú astronomickými hodnotami, ktoré ľudské oko ani nedokáže rozpoznať. V praxi navyše celkovú kvalitu obrazu ovplyvňuje veľa ďalších parametrov. Nechať sa viesť iba kontrastným pomerom preto nemá veľký zmysel. Na premietanie pri umelom alebo dennom svetle je dôležitejší svetelný tok projektora.

Výbava

Pre ľahšiu inštaláciu a väčšiu voľnosť pri voľbe vhodného miesta na umiestnenie projektora príde vhod funkcia zoom a posun objektívu.

Zoom umožňuje meniť veľkosť obrazu bez toho, aby ste museli hýbať s projektorom, hoci často iba v značne obmedzenom rozsahu. Funkcia posun objektívu (lens shift) umožňuje hýbať s premietaným obrazom, opäť bez nutnosti meniť pozíciu samotného projektora. Niektoré modely ponúkajú posun objektívu vo veľkom rozpätí a oboch osiach, iné napríklad len v obmedzenom rozsahu a len podľa vertikálnej osi.

Rovnako ako pri všetkých audiovizuálnych prístrojoch je dôležité skontrolovať pred nákupom prítomné konektory na pripojenie ďalších zariadení. Oproti televízorom je pri projektoroch počet konektorov zvyčajne trochu obmedzený a napríklad nie je pravidlom, že môžete prehrávať multimédiá z USB alebo cez wi-fi z domácej siete.

Projektor verzus televízor

Ak uvažujete nad nahradením televízora projektorom, ešte chvíľu počkajte. Hoci má digitálna premietačka svoje neodškriepiteľné prednosti, zvážte aj úskalia s ňou spojené. V nasledujúcom texte preto ponúkame porovnanie hlavných špecifík oboch typov prístrojov.

Obraz

Nedá sa jednoznačne povedať, či lepšiu kvalitu obrazu ponúkajú projektory, alebo televízory. Pri každom type prístroja je jednoducho kvalita iná. Hlavnou prednosťou projektorov je, samozrejme, veľký obraz a s tým spojený „filmový“ zážitok, ktorý nesprostredkuje ani najväčšia televízia. Ak sa zíde väčšia skupina, všetci diváci uvidia lepšie, ako keby sledovali malú obrazovku s obmedzenými pozorovacími uhlami.

Kvôli naozaj dobrému a pohlcujúcemu obrazu projekcie však potrebujete tmavšie prostredie (preto je vhodnejší diaľkový ovládač s podsvietenými alebo svetielkujúcimi tlačidlami). Projekcia vo dne vyžaduje adekvátne zatemnenie, televízor však môžete sledovať bez zásadných problémov aj pri svetle.

Výbava

Bežný projektor nie je na rozdiel od televízora sebestačný. Obvykle sám neprijíma televízny signál, neprehrá video z domácej siete a často ani z USB. Ideálna je kombinácia s blu-ray prehrávačom, hernou konzolou alebo počítačom. Tieto zariadenia obvykle zapojíte bez problémov, celkový počet konektorov však býva obmedzený. Ak budete chcieť pripojiť viac digitálnych zdrojov naraz a jednoducho medzi nimi prepínať, musíte  investovať aj do AV prijímača s viacerými HDMI vstupmi.

V televízore je zabudovaný tuner samozrejmosťou, bežne je zabudovaných aj niekoľko HDMI vstupov, takisto ako možnosť prehrávať multimédiá z USB zariadení alebo prístrojov v domácej sieti. Viacero televízorov možno pripojiť aj k internetu alebo mobilným zariadeniam, čo projektory obvykle neumožňujú.

Zvuk

Kvalita zvukovej reprodukcie niektorých televízorov je pomerne vysoká, pri iných priemerná alebo dokonca podpriemerná. Bez samostatného ozvučenia sa však zvyčajne bez vážnych problémov zaobídete. Pri projektoroch je však externý zvukový systém prakticky nevyhnutný − počítajte s AV prijímačom s externými reproduktormi, systémom domáceho kina alebo stereo sústavou.

Niektoré projektory sú vybavené malými reproduktormi, ale ich kvalita a hlasitosť sú na filmových projekcií nedostatočné. Poslúžia skôr v prípade núdze alebo na kontrolu signálu.

Ďalšie náklady

Nákupom prístroja projektora to zvyčajne nekončí. Okrem audio systému prípadne ďalších zariadení ako set-top box alebo blu-ray prehrávač môže obstarávacie náklady navýšiť kúpa stropného držiaka a dostatočne dlhých káblov.

Za zváženie stojí aj obstaranie projekčného plátna. Premietať možno, samozrejme, aj na obyčajnú stenu, najlepšie výsledky však dosiahnete pri projekcii na špeciálny povrch s dobrým odrazom. Okrem rôznych typov premietacieho plátna môžete použiť aj projekčný náter.

Počítajte aj s vyššou spotrebou elektrickej energie. Priemerná spotreba je pri projektoroch zhruba trikrát vyššia ako pri novších väčších plochých televízoroch.

Lacnou záležitosťou nie je ani výmena projekčnej lampy. Udávaná životnosť lámp sa pohybuje rádovo v niekoľkých tisícoch hodín, negatívne ju však môžu ovplyvniť napríklad otrasy pri častom prenášaní. Svetelný tok lampy sa navyše časom postupne znižuje. Výdrž lampy možno do istej miery predĺžiť používaním ekonomického režimu − obraz je v ňom síce o niečo menej jasný, ale v temnom prostredí je pokles jasu hocikedy zanedbateľný.

Zahrievanie a hluk

Istou nevýhodou projektorov je hlučnosť a v najvyššej miere ju spôsobuje vetráčik, ktorý chladí premietaciu lampu. Pri hlasných scénach to nepredstavuje problém, ale v pokojných a tichých pasážach môže hluk rušiť. Merateľný akustický tlak aj subjektívne negatívne vnímaný hluk sa pri jednotlivých modeloch značne líši. Šum vetráčika sa dá obmedziť prepnutím do ekonomického režimu, pri niektorých modeloch však môže aj potom rušiť a tichú prevádzku ako pri televízore v žiadnom prípade nedosiahnete.

S tým súvisí teplo generované svetelným zdrojom. Nielenže povrch projektorov v niektorých prípadoch dosahuje viac ako 70 °C, teplo je navyše vyfukované do okolia. Pokiaľ prístroj umiestnite na stolík pri gauči, okolo sediaci diváci sa môžu poriadne zapotiť.

Prenositeľnosť

Výhodou viacerých projektorov sú relatívne malé rozmery a nízka hmotnosť. Môžete ich teda ľahko vziať na pracovné stretnutie, k priateľom alebo zorganizovať súkromnú vonkajšiu projekciu.

Na druhej strane, ak plánujete projektor umiestniť napevno, budete musieť všetko starostlivo premyslieť − zohľadniť pozíciu projektora, veľkosť požadovaného obrazu aj potrebnú vzdialenosť od premietacej plochy. Viac projektorov má síce zoom a funkciu posunu objektívu, ale ich rozsah často nie je taký veľký, aby vás pred presnejším plánovaním zachránil.

Ako pomôcku môžete použiť niektorú z online kalkulačiek projekčnej vzdialenosti, do ktorých stačí zadať model projektora a požadovanú uhlopriečku.

Resumé

Každý typ prístroja má svoje klady aj zápory. To, či je pre vás lepší televízor, alebo projektor, rozhodnú hlavne osobné preferencie. Záleží od mnohých faktorov − nakoľko považujete za dôležitú veľkosť obrazu, použiteľnosť vo svetlom prostredí, spotrebu elektrickej energie alebo koľko priestoru máte k dispozícii. Naše odporúčanie znie: televízor si nechajte na bežné každodenné sledovanie televíznej produkcie aj pri svetle a projektor si rezervujte na významné športové prenosy, filmy, výpravné seriály alebo videohry.

Databáze testovaných výrobků

Projektory (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.12.2022


Prihlásiť