Test vysávačov 2014

Publikované v časopise 8/2014

Vysávanie nie je práve atraktívna činnosť, a keď vám ju navyše sťažuje nekvalitný alebo nepraktický prístroj, je o to nepríjemnejšia. Naše testy poukazujú na tie modely, ktoré vám budú dobrými pomocníkmi pri upratovaní, a naopak varujú pred tými nekvalitnými. Otestovali sme skoro tri desiatky vysávačov s vreckom aj bez a ponúkame ich porovnanie. Opäť sme bohužiaľ narazili na prípady, kedy vysávače neplnia jednu zo svojich základných funkcií, ktorou je filtrácia prachu. Zhruba polovica potom mala problémy pri skúške vysávania prachu z medzier a škár.

Vysávače testujeme na kobercoch aj drevených podlahách, v rohoch, pozdĺž stien a meriame tiež šírku záberu trubice. Testujeme špeciálne trubice na vysávanie kobercov, pokiaľ sú súčasťou balenia. Pri vysávaní vlákien sú väčšinou účinnejšie tie, ktoré majú rotačnú kefu, ale nie je to pravidlo. Všetky vysávače vystavujeme tiež záťažovému testu trvajúcemu dlhých 550 hodín. Dobrou správou je, že všetky uspeli.

V aktuálnom teste sa venujeme problematike príkonu a výkonu vysávania, ktorý udáva výrobca. Tieto dve veličiny spolu totiž súvisia len na oko a výrobcovia to využívajú na dezorientáciu spotrebiteľa. Kvalita vysávania mimochodom nezávisí len na samotnom príkone alebo výkone vysávača, ale tiež na konštrukcií trubice. Svoju úlohu hrá napríklad aj  tvar a dĺžka kefiek. Podrobnosti sa dočítate v celom článku.

Okrem účinnosti vysávania sledujeme tiež vplyv obsahu prachového vrecka/nádoby na výkon vysávania. Niektoré modely, aj keď majú kapacitu nádoby okolo 1,5 litra, nie sú schopné vysávať s viac ako 200gramovou náplňou nečistôt. Z toho dôvodu je dôležité stav vrecka alebo nádoby stále sledovať a včas vyprázdniť, pretože potom je motor zbytočne nadmerne zaťažovaný a skracujete jeho životnosť. V teste nájdete aj ďalšie užitočné rady na užívanie alebo výber vysávača.


Testované výrobky - vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysávače (108 výrobků)
poslední aktualizace: 31.7.2014


Prihlásiť