Test špagiet 2014

Publikované v časopise 7/2014

Nasypať do hrnca, uvariť, scediť. Príprava špagiet je ľahká, možno aj preto ich Češi jedia každý rok viac. Aké sú špagety z českých obchodov? Ani slabé, ani vynikajúce, ako ukázal náš test. Žiadny z 30 hodnotených výrobkov nedosiahol najvyššiu známku. Vzhľadom k početnému zastúpeniu špagiet z Talianska to bolo sklamanie. Naopak priaznivým posolstvom je, že obsah obávaných mykotoxínov pri všetkých testovaných výrobkov vyhovoval hygienickým limitom EU.

Ak by sa rastúca spotreba určitej potraviny dala považovať za doklad zmeny stravovacích zvyklostí v Českej republike, potom by názorným príkladom takejto zmeny boli cestoviny. Údaje Českého štatistického úradu hovoria jednoznačne. V roku 1989 každý Čech zjedol v priemere 3,1 kilogramu cestovín, v roku 2012 to bolo už 7,1 kilogramu. Ak prepočítame spotrebované množstvo na porcie, znamená to, že každý Čech každý týždeň skonzumuje v priemere jednu až dve porcie cestovín. Akú majú kvalitu? Do testu sme zaradili špagety.

Ponuka špagiet v českých obchodoch je veľmi široká. S ohľadom na surovinové zloženie sme nakúpili bezvaječné špagety semolinové (15 výrobkov), ktoré sú z hrubo mletej krupice odrôd pšenice tvrdej, potom bezvaječné špagety z pšenice mäkkej, označované na obale ako pšeničné (5 výrobkov), a ďalej špagety celozrnné, rovnako bez prídavku vajec (6 výrobkov). Vaječné cestoviny boli zastúpené štyrmi výrobkami. Dodajme, že všetky špagety boli sušené.

Potravinárska vyhláška určuje, že obsah vlhkosti v sušených cestovinách nesmie prekročiť 13 percent. Aj tejto požiadavke sme preto pri laboratórnych analýzach venovali pozornosť. Zaujímala nás samozrejme senzorická časť a technologické vlastnosti, pri vaječných špagetách aj obsah vajec. Ďalej sme merali obsah plesňového jedu deoxynivalenolu, pretože cestoviny sú po chlebe a pečive ďalšou najrizikovejšou potravinou vo výskyte tohto mykotoxínu.

 


Špagety bezvaječné (porovnat)

Špagety vaječné (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Špagety vaječné (4 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2014
Špagety bezvaječné (26 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2014


Prihlásiť