Test pracích prostriedkov na farebnú bielizeň 2014

Publikované v časopise 7/2014

Žiadna revolúcia sa nekoná. Naďalej platí staré a skúsenosťami overené pravidlo: ak chcete zlikvidovať škvrny a špinu silnejšieho kalibru, stavte na vysokú teplotu, prací prášok, kryštalickú sódu a vlastné ruky. V prípade farebnej bielizne by sa hodilo ešte pridať – a zabudnite na farby. Pokiaľ na ne túto metódu použijete, spolu so škvrnou najskôr odíde aj jeho zafarbenie. Preto existujú pracie prostriedky na farebnú bielizeň, ktoré by mali farby chrániť. Lenže výsledok je taký, že potom nemajú ani veľa sily pobiť sa so špinou.

V porovnávacom teste univerzálnych pracích práškov a gélov pred piatimi rokmi platilo, že prášok je účinnejší v boji so zašpinením, a to predovšetkým vďaka obsiahnutým bielidlám. Univerzálne gély naproti tomu obsahovali len optické rozjasňovače s nižšou účinnosťou. V tohtoročnom teste sme sa však zamerali na test pracích prostriedkov na farebnú bielizeň, ktoré musia byť priateľskejšie k farbám - bielidlá ani rozjasňovače preto štandardne neobsahujú. Aj v tejto kategórií podávajú o niečo lepšie výsledky prášky, ale najlepšie výrobky z oboch skupín vyperú rovnako dobre. Faktom je, že výkon väčšiny testovaných výrobkov je iba uspokojivý.

Pri hodnotení sme najväčší dôraz kládli na schopnosti poradiť si s rôznymi typmi škvŕn (mastné, pigmentové, bieliteľné), ale zaujímala nás aj miera zapierania, teda prenosu špiny a jej následného rozptýlenia po ostatnej bielizni. Dobrý výsledok dosiahol jediný gél a jeden prášok, najlacnejší v teste. Pri oboch skupinách sme udeľovali aj zlé (dostatočné) známky.


Testované výrobky - prací prostředky pro barevné prádlo (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pracie prostriedky pre farebnú bielizeň (18 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2014


Prihlásiť