Test opaľovacích prípravkov pre deti 2014

Publikované v časopise 7/2014

Opaľovacie prípravky pre deti by mali mať vysokú úroveň ochrany pred slnečnými lúčmi a mali by chrániť aj pri pobyte vo vode. Test ukázal na problém s ochranou pri jednom zo šestnástich výrobkov a súčasne odhalil, že viac ako tretina prípravkov nie je dostatočne odolná voči vode. Medzi nekvalitnými výrobkami sú často drahé prípravky predávané v lekárňach. Z privátnych značiek obchodných reťazcov a drogérií sa dá vybrať aj za rozumnú cenu. 

Deti a slnko sú dve zásadné veci prinášajúce mnohým životnú radosť. Deti a slnko však tiež môžu predstavovať rizikovú kombináciu. Na potomkov stavajúcich na pláži hrady z piesku je radosť pozerať, ale vyžaduje to aj veľkú dávku obozretnosti. Deti sa na slnku ľahko spália nielen preto, že majú menej rozumu a v zápale hry sa ľahko „zabudnú“; detská pokožka je k poškodeniu intenzívnym slnečným žiarením omnoho náchylnejšia akopokožka dospelých. Navyše tu viac ako kde inde platí, že prevencia je veľmi dôležitá.

Časté spálenie v detstve si pokožka pamätá na celý život a každé spálenie znásobuje riziko vzniku rakoviny kože v neskoršom veku. Viditeľné poškodenie pokožky slnkom je pritom len posledným ukazovateľom. Značná časť následkov pôsobenia slnečných lúčov je totiž neviditeľná.

Zodpovednosť je v tomto prípade na rodičoch. Aby ste mohli byť zodpovední, otestovali sme pre vás 16 opaľovacích prípravkov vhodných pre deti. Tie charakterizujú predovšetkým dve vlastnosti. Vysoká úroveň ochrany a odolnosť voči vode, teda ochrana účinná aj pri kúpaní.

Zatiaľ čo s účinnosťou ochrany väčšina testovaných prípravkov problém nemá (aj keď hriešnika sme tiež našli), v odolnosti voči vode je situácia horšia a výrobcovia sľubujú niečo, čo neplnia. Pri výrobkoch pre deti je to zarážajúce. Navyše niektoré z nich obsahovali potenciálne rizikové látky, za ktoré sme udeľovali zlé známky, pretože ich prítomnosť nie je nevyhnutná.


Testované výrobky - opalovací přípravky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Opaľovacie prostriedky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2014


Prihlásiť