Test žehličiek a parných staníc 2014

Publikované v časopise 6/2014

Potrebujete si kúpiť novú žehličku? Ponorte sa s nami do tajov, ktoré vaše rozhodovanie uľahčí. Vzhľadom k tomu, že v oblasti žehlenia žiadne prevratné objavy za posledný rok nepribudli, stále zostáva hlavnou potrebou vybrať taký prístroj, ktorý dobre žehlí, odoláva zaneseniu a ľahko sa obsluhuje. Nech už patríte k tým, ktorí čas strávený pri žehliacej doske chcú minimalizovať, alebo žehlenie milujete, vyplatí sa vybrať žehličku, ktorá vám pomôže a vydrží.

Trh ponúka dva typy žehliacich prístrojov, ktoré využívajú horúcu paru: klasické naparovacie žehličky a relatívne mladé parné stanice, nazývané tiež parné generátory. K dôležitým ukazovateľom, ktoré hrajú úlohu pri nákupe, patrí cena. Porovnaním priemerných čiastok, za ktoré predajcovia žehličky ponúkajú, sa ale bohužiaľ nedá dôjsť k zjednodušujúcemu pravidlu, napríklad že drahší znamená lepší, ako dokazuje náš test. Pri rovnako hodnotených prístrojoch môže byť rozdiel v cene až dvojnásobný, horšie hodnotené žehličky môžu byť drahšie než lepšie modely a podobne.

Laboratórium sa zameralo na žehliaci výkon, výdaj pary, obsluhovanie a tiež na odolnosť voči zaneseniu. Schopnosť žehličky ubrániť svoje vnútro pred vodným kameňom patrí medzi rozhodujúce parametre. Nikto totiž netúži po žehličke, ktorá sa zanesie a prestane fungovať, alebo sa jej výkon bude znižovať. Počas jedenásťdennej skúšky žehlia prístroje na robotickom ramene a pokiaľ nevydržia pracovať 252 hodín, z testu si odnášajú nedostatočnú známku. Pre predstavu jedná sa o záťaž zodpovedajúca dvojhodinovému žehleniu týždennepočas necelých troch rokov. Aj v tohtoročnom teste v tejto časti niektoré žehličky prepadli. Testovali sme napríklad žehličky Tefal, Philips, Bosch, Rowenta, Eta a ďalšie.


Žehličky 2013 (porovnat)

Parné stanice 2013 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Parné stanice 2013 (21 výrobků)
poslední aktualizace: 28.5.2014
Žehličky 2013 (139 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2018


Prihlásiť