Test alkalických batérií 2014

Publikované v časopise 6/2014

Test alkalických batérií ukázal, že rozdiely vo výdrži jednotlivých modelov nie sú zďaleka tak veľké ako rozdiely v ich cenách. Väčšina z 13 testovaných batérií podávala dobré výkony, jedna dosiahla najlepšie hodnotenie a iba jediná získala v hlavnej skúške nelichotivú dostatočnú známku. Na prvej priečke sa umiestnil drahý model popredného výrobcu, batérie privátnych značiek reťazcov za ním však nijako dramaticky nezaostávali a väčšinu výrobkov známych firiem prekonali. Pritom sú oveľa lacnejšie.

Tužkové batérie sú v čase smartfónov, tabletov a digitálnych fotoaparátov spoliehajúcich na vlastné akumulátory zdanlivo v ústraní. Ich popularita je však aj naďalej veľká. Vzhľadom k tomu, že napájajú celý rad drobných prístrojov, ktoré používame denne, ako sú baterky, budíky, diaľkové ovládače alebo hračky, závislosti na nich sa len tak ľahko nezbavíme. V súčasnosti dominujú segmentu batérií pre všeobecné použitie, jednorázové alkalické články, a práve na ne sme sa zamerali v našom teste. Alkalické batérie právom odsunuli staršie zinko-uhlíkové typy na druhú koľaj.

Pre náš test sme nakúpili 13 modelov batérií od notoricky známych aj menej známych značiek. Zajímalo nás pochopiteľne hlavne to, ako sa od seba jednotlivé modely líšia svojou výdržou a či sa vysoké ceny niektorých batérií skutočne premietajú do ich výkonov. Pre účely testu sme si zvolili dve typické situácie, z nich každá

zodpovedá odlišnému spôsobu čerpania elektrickej energie. V prvej skúške laboratórium simulovalo použitie batérií v hračke s elektromotorom, ako je napríklad auto na diaľkové ovládanie. Tento test reprezentuje stredne vysoký kontinuálny odber prúdu. Druhá, náročnejšia skúška potom simulovala použitie batérií vo fotoblesku, teda opakovaný krátkodobý, ale pomerne veľký odber prúdu. Výsledky ukázali zaujímavé rozdiely, najmä s prihliadnutím k cenám testovaných batérií.


Testované výrobky - baterie (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Alkalické batérie AA (13 výrobků)
poslední aktualizace: 28.5.2014


Prihlásiť