Test detských autosedačiek 2014

Publikované v časopise 6/2014

Chcete mať istotu, že autosedačka bezpečne ochráni vaše dieťa? Práve preto pravidelne testujeme v ostatnom čase autosedačky uvedené na trh a pripravujeme pre vás prehľadné výsledky, ktoré vám pomôžu pri správnom výbere. Náročné skúšky opäť odhalili výrazné nedostatky v ochrane pri náraze alebo prítomnosť nežiaducich látok. Dobrou správou je, že z 15 testovaných modelov to bolo iba v dvoch prípadoch. Na trhu už sa objavujú prvé lastovičky homologované podľa novej smernice i-Size a jedna „zaletela“ aj do nášho laboratória. Jej výsledky sú dobré.

Hovorí sa, opakovanie matka múdrosti. Preto si na začiatku zopakujme, čo je najdôležitejšie pri kúpe detskej autosedačky. Predovšetkým musí zodpovedať váhe a veľkosti vášho potomka. Iba tak mu môže jej konštrukcia poskytnúť maximálnu možnú ochranu pri nehode. Väčšina autosedačiek je stále homologovaná podľa smernice ECE 44/04 a triedi sedačky do skupín podľa hmotnosti dieťaťa. Na trhu sa však objavujú prvé výrobky homologované podľa novej smernice i-Size (ECE R129), ktoré sa delia na skupiny podľa výšky dieťaťa. Prvú i-Size autosedačku sme poslali tiež do nášho laboratória, aby prešla náročnými testami.

Najpočetnejšie boli v teste zastúpené autosedačky pre najmenšie deti, skupiny 0+ alebo 0+/I, vo veku približne do 1,5 roka, respektíve do 4 rokov. Ku všetkým modelom skupiny 0+ je možné dokúpiť isofixovú základňu, ktorá zjednoduší časté používanie sedačky a inštalácia je omnoho rýchlejšia. V prípade sedačiek 0+/I, ktoré obsiahnu viac vekových skupín, je isofixová základňa už ich súčasťou.

Nedostatky sme odhalili pri sedačkách Jané Matrix Light 2, Römer Dual-fix, Nania I-Max SP Isofix, ABC Design Resius a Silver Cross Simplicity. Naopak sedačka Römer Max-Fix svoje nedostatky z minulého testu napravila. Nový model Max-Fix II už neobsahuje nežiaduce chemické látky. Podrobnosti sa dočítate v našom novom teste.


Testované výrobky - autosedačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky (123 výrobků)
poslední aktualizace: 22.5.2014


Prihlásiť