Test umývačiek riadu 2014

Publikované v časopise 5/2014

Vyplatí sa kupovať umývačku? Pokiaľ si kladiete túto otázku, skúste umyť viac ako 70 kusov riadu rôzneho typu v menej ako 18 litroch vody. Pre predstavu to nie sú ani dva kýbliky. Vyššiu spotrebu vody žiadna z aktuálne otestovaných umývačiek nedosiahne. Ak sa vám to podarilo, môžete sa považovať za umývača - profesionála a peniaze minúť na niečo iné. Pre tých, ktorí neuspeli, sme pripravili porovnávací test 12umývačiek riadu. Možno si vyberiete.

V pravidelnom nezávislom teste umývačiek riadu sme hodnotili 12 voľne stojacích modelov ktoré je možné po odobratí vrchnej dosky umiestniť aj pod kuchynskú linku. Okrem jednej umývačky šírky 45 centimetrov mali všetky štandardnú šírku 60 centimetrov. Kapacita umývačiek sa pohybovala od 12 do 15 súprav riadu, užší model mal kapacitu iba na deväť súprav. Pri skúškach sme sa zamerali na umývanie a sušenie v hlavnom a ekologickom programe, ďalej na spotrebu vody a elektrickej energie, hlučnosť, spracovanie a tiež praktickú obsluhu jednotlivých modelov.

Aktuálny test zahrňujúci napríklad umývačky značiek Miele, Bosch, Siemens, Whirlpool, Electrolux, Hotpoint-Ariston a ďalších opäť potvrdil, že kvalita umývania je na cene umývačky nezávislá. Je preto dôležité dobre vyberať, pretože tým môžete ušetriť nemalé čiastky. Rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú nie len cenové. Niektoré zvládnu riad umyť rovnako pri použití hlavného aj úsporného programu, čo je možné považovať za výhodu. Iné zase podávajú lepšie výkony s takzvaným „eco“ programom a môžu teda byť dobrou voľbou pre tých, ktorým nevadí dlhší čas umývania a radšej ušetria na spotrebe vody a elektrickej energie. Nakoniec koľko ktorá umývačka spotrebuje, sa z nášho testu dozviete tiež. 


Testované výrobky - myčky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Umývačky (63 výrobků)
poslední aktualizace: 1.10.2014


Prihlásiť