Test cyklistických prilieb 2014

Publikované v časopise 5/2014

Cyklistická sezóna tento rok vďaka peknému počasiu začala veľmi skoro. Či už patríte medzi náruživých cyklistov alebo občasných výletníkov, vo vašej výbave by nemala chýbať cyklistická prilba. Rozhodli sme sa preto v laboratóriu špecializovanom na skúšky ochranných športových pomôcok otestovať viac ako dve desiatky modelov dostupných na českom trhu. Ako obvykle sme neskúmali len splnenie bezpečnostných noriem, ale skúšali sme ich aj v praxi. Výsledky boli väčšinou dobré.

Štatistiky dopravnej polície potvrdzujú, že nie všetci, čo si sadnú na bicykel, si uvedomujú, že je cyklistika nie len zábavná, ale tiež nebezpečná, a že by sa preto mali dobre chrániť. Predovšetkým teda používať cyklistickú prilbu. Ako sa môžete dočítať na internetových stránkach BESIPu, v minulom roku zomrelo bez prilby na našich cestách 48 cyklistov a vyše tri sto bolo ťažko zranených. Zatiaľ čo s prilbou nehodu neprežilo desať cyklistov a zranilo sa ich len sto. Takže bez prilby na bicykel radšej skutočne nesadajte! Aby ste si urobili predstavu o nutnosti používania prilby, uvedomte si, že pokiaľ v 25kilometrovej rýchlosti spadnete z bicykla na hlavu, je to rovnaké, ako keby ste skočili hlavou dolu na betón z výšky 2,5 metra.

Cyklistické prilby sme z hľadiska ochrany hlavy testovali v laboratóriu, kde nás zaujímalo splnenie bezpečnostných noriem – tlmenie nárazu, pevnosť upevňovacieho systému a účinnosť upnutia prilby na hlave. Pri praktických skúškach sme viac ako  dve desiatky modelov testovali komplexne priamo v teréne. Každú prilbu si na hlave vyskúšalo dvadsať ľudí. Hodnotili všetky aspekty bežného používania. A pre zaujímavosť sme do testu pridali aj švédsku špecialitu – nafukovaciu cyklistickú prilbu Hövding. Kompletné výsledky porovnávacieho testu ako vždy ponúka prehľadná tabuľka.


Testované výrobky - cyklistické helmy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Prilby pre dospelých (25 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2014


Prihlásiť