Test vanilkových a vanilínových cukrov 2014

Sdílejte

Publikované v časopise 4/2014

K veľkonočným sviatkom patrí pečenie veľkonočného barančeka a do jeho cesta vanilkový cukor. Nechali sme otestovať cukry s pravou vanilkou aj s jej lacnejšími náhradami, aby sme zistili, koľko obsahujú aromatických látok, a teda, aké sú kvalitné. Z výsledkov nášho testu nebudú nadšení ani spotrebitelia, ani niektorí výrobcovia. Štyri z 13 testovaných výrobkov obsahovali tak zanedbateľné množstvo vanilky či jej náhrad, že v skutočnosti šlo len o veľmi predražený cukor.

Minuli by ste za kilogram cukru 29 €,keď sa jeho cena v obchodoch bežne pohybuje okolo 1 €? Samozrejme, že nie. A predsa sa taký cukor u nás predáva a kupuje. Presvedčil nás o tom test vanilkového cukru. Výrobok sa na pultoch predáva v malých baleniach. Pár gramov za pár centov. Keď si ale drobné balenie prepočítame na cenu za kilogram, hneď je všetko inak. Za mimoriadnu cenu, mimoriadna kvalita. Tak by to malo byť. Ale nebolo. Prítomnosť vanilínu bola citlivým prístrojom zistená v testovanom výrobku v tak mizivom množstve, že v podstate šlo len o predražený cukor.

V rámci testovania sme nakúpili 13 výrobkov, z toho tri s označením vanilkový cukor a desať s označením vanilínový. Pri skúškach nás zaujímalo, koľko je vo vanilkových cukroch vanilínu, podľa ktorého sme vypočítali obsah pravej vanilky, ktorú výrobcovia hrdo deklarovali na obale. Pri vanilínových sme zisťovali, aká aróma bola použitá a v akom množstve.

Nech už do veľkonočného barančeka použijeme cukor s pravou vanilkou alebo s jej náhradou, chceme mať cesto voňavé. Funkciu citlivého „nosu“ prevzal laboratórny prístroj chromatograf, ktorý zmeral koncentráciu hľadaných látok s presnosťou na tisíciny miligramu. A tak sa objavili priepastné rozdiely v kvalite jednotlivých výrobkov v obsahu požadovaných aromatických látok. To, že sa šetrí s drahou vanilkou, to by sa ešte dalo predpokladať. Ale že by sa výrobcom vyplatilo šetriť, aj s chemickými náhradami, to sme skutočne nečakali. Test ukázal, že aj k tomu pri niektorých výrobkoch došlo.


Vanilínové cukry 2014 (porovnat)

Vanilkové cukry 2014 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vanilínové cukry 2014 (10 výrobků)
poslední aktualizace: 26.3.2014
Vanilkové cukry 2014 (3 výrobků)
poslední aktualizace: 26.3.2014


Prihlásiť