Test robotických kosačiek 2014

Publikované v časopise 4/2014

V robotickom miniseriály vám po teste robotických vysávačov, ktorý sme publikovali v marcovom vydaní, prinášame test robotických kosačiekna trávu. Schopnosti deviatich modelov sme skúšali na rôznych typoch trávnikov. Každú kosačkusme podrobne preskúmali tiež z užívateľského hľadiska, napríklad ako sa ovláda a uvádza do prevádzky, ako sa nastavuje výška kosenia, ako sa nabíja alebo ako dlho vydrží pracovať.

Automatizácia ovláda stále viacej oblastí nášho života. Či je to dobre, alebo zle, na to existujú rozdielne názory, každopádne ľuďom život v mnohých smeroch uľahčuje a spríjemňuje. Roboty tak môžete nájsť aj na záhradách rodinných domov alebo chát, kde sa starajú o kosenie trávy, zatiaľ čo si ich majitelia užívajú ušetrený čas inak. Vďaka jednoduchému naprogramovaniu totiž robotovi určíte, s akou pravidelnosťou má kosiť a o nič viac sa nestaráte. Najskôr však pre to musíte niečo urobiť. V prvom rade nainštalovať základňu a vytýčiť hranice.

V teste robotických kosačieksme preto okrem iného zisťovali, aké náročné je vytýčenie územia, v ktorom sa kosačky pohybujú, koľko jednotlivé modely pokosia na jedno nabitie a ako dlho sa následne na základni nabíjajú. A samozrejme nás zaujímalo samotné kosenie – na bežnom trávniku, neudržiavanom, vlhkom, vysokom a udržiavanom.

Skúška kosenia bežného trávnika bola zo všetkých najkomplexnejšia a ukázalo sa pri nej, či kosačka zvládne udržiavať trávnik tak, že sa opakovaním kosenia bude jeho vzhľad zlepšovať. Pri niektorých modeloch sme rozdiely nezaznamenali, pri iných sa testovací trávnik s opakovaným kosením zlepšoval a na konci štvortýždenného testu vyzeral veľmi dobre.

Značné rozdiely nájdete v kvalite batérií – jej výdrži a čase nabíjania. Všetky kosačky síce majú batérie typu Li-Ion, ale ich výkony sa líšia. Najlepšia robotická kosačka v teste dokáže na jedno nabitie pokosiť až 250 m² a nabíja sa len hodinu, najhoršie hodnotené modely pokosia len 65 m² a potom sa nabíjajú až 1,5 hodiny. Konkrétne výsledky jednotlivých skúšok, ktoré sa zamerali aj na obsluhovanie, prezrádza náš test.


Databáze testovaných výrobků

Robotické kosačky (9 výrobků)
poslední aktualizace: 26.3.2014


Prihlásiť