Test práčok a práčok so sušičkou 2014

Publikované v časopise 4/2014

Ďalší diel nášho pravidelného testu práčok nepriniesol žiadne veľké prekvapenia. Rovnako ako v minulých rokoch väčšina modelov perie dobre, problematické však zostáva plákanie. Iba dve z testovaných práčok vyplákajú bielizeň aspoň uspokojivo, ostatné získali dostatočné a nedostatočné známky. Pre zaujímavosť sme do testu okrem 15 bežných modelov zaradili tiež päť práčok kombinovaných so sušičkou. Pranie im celkom ide, ale ich výkony pri sušení a spotreba elektrickej energie aj vody za samostatnými sušičkami zaostáva.

Vešanie bielizne v malom byte nie je práve praktické, navyše časté sušenie môže v horšie vetranom priestore vytvoriť vhodné podmienky na šírenie plesní. Ak nemáte možnosť zavesiť bielizeň von alebo do sušiarne, ponúka sa v podobných prípadoch riešenie v podobe sušičky. Lenže kam ju v menšom byte umiestniť? Pokiaľ máte problém nájsť v domácnosti miesto pre dvasamostatné spotrebiče, ako ideálna voľba sa zdá práčka doplnená o funkciu sušičky. Práčky so sušičkou sme hodnotili podľa rovnakých kritérií, aké uplatňujeme na obe kategórie spotrebičov v ich samostatných testoch.

Štyri z piatich testovaných modelov mali problémy so samotným sušením, respektíve s presnosťou príslušných automatických programov. Senzor v sušičke by mal byť schopný rozpoznať moment, kedy je dosiahnutá požadovaná zvyšková vlhkosť bielizne a vtedy program ukončiť.  Nie vždy sa tak stalo. Jedna zo zásadných otázok tiež je, nakoľko sú vlastne práčky so sušičkou ekonomické z hľadiska prevádzkových nákladov. Aj to nás pri teste zajímalo.

Zamerali sme sa tiež na plákanie – či už pri kombinovaných prístrojoch alebo samostatných práčok. Skoro polovica testovaných práčok získala za plákanie nedostatočné hodnotenie a len dva modely dosiahli aspoň na uspokojivú známku.


Práčky (porovnat)

Práčky so sušičkou (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Práčky (83 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2017
Práčky so sušičkou (5 výrobků)
poslední aktualizace: 26.3.2014


Prihlásiť