Test letných pneumatík 2014

Publikované v časopise 4/2014

Letná motoristická sezóna je za dverami aonedlho bude v pneuservisoch nával. Bude sa prezúvať. Pokiaľ nemáte čo, môžu sa vám hodiť výsledky našich porovnávacích testov, ktoré opakovane ukazujú, že kvalita pneumatík sa na cestách zaručene prejaví. Tohtoročný test letných pneumatík nie je výnimkou. Jednotlivé modely sa líšia nie len jazdnými vlastnosťami, ale tiež rýchlosťou opotrebenia alebo hlučnosťou. Tentoraz sme sa zamerali na rozmery 175/65 R14 a 195/65 R15.

Pneumatiky sú veľmi dôležitým prvkom bezpečnosti vozidla, mali by preto byť v dobrej kondícií. Modely pre letnú a zimnú sezónu sa líšia konštrukciou dezénu, zmesou, z ktorej sú vyrobené, a ďalšími prvkami, ktoré ich predurčujú na použitie v daných ročných obdobiach. Iba vtedy sa môžu prejaviť ich špecifické vlastnosti.

Do testu sme opäť zaradili v Európe najpredávanejšie značky, medzi nimi aj pneumatiky Barum. Rozmer 175/65 R14 obúvajú napríklad Citroën C2, Ford Fiesta, Peugeot 206, Renault Clio, Smart Forfour alebo Toyota Yaris. Rozmery 195/65 R15 sú vhodné napríklad pre Audi A3, Škodu Octaviu, Opel Astru alebo VW Golf. Niektoré pneumatiky prešli testom bez väčších problémov a získali v našom hodnotení viac ako 60 percent, preto ich obzvlášť odporúčame. Zvyčajne majúdobré či veľmi dobré jazdné vlastnosti na suchu aj na mokrej vozovke.

V oboch hlavných skúškach sme testovali jazdné vlastnosti, brzdnú dráhu, smerové vedenie, jazdnú stabilitu a na mokre tiež aquaplaning, respektíve odolnosť pneumatík voči tomuto nebezpečnému javu. Ďalej nás zaujímala rýchlosť opotrebovaniačiže životnosť pneumatík, tzn. koľko kilometrov vydržia, než ich bude nutné kvôli opotrebovanému dezénu vymeniť. Merali sme aj vplyv letných pneumatík na spotrebu paliva a ich hlučnosť.

Nezávislý test varuje pred štyrmi nedostatočnými pneumatikami, ktoré mali problém predovšetkým na mokrej vozovke.


Testované výrobky - letní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letné pneumatiky (130 výrobků)
poslední aktualizace: 23.2.2015


Prihlásiť