Mini test: Ultra HD a OLED televízory

Publikované v časopise 3/2014

Záujem o nové televízory v posledných rokoch klesá a príliš to nezmenili ani novinky ako je 3D alebo Smart TV. Dva v súčasnosti najvýraznejšie trendy, ktoré majú podľa výrobcov trh oživiť, nesú označenie Ultra HD a OLED. Sľubujú vyššie rozlíšenie a lepšiu kvalitu obrazu. Televízory vybavené týmito technológiami sú však zatiaľ príliš drahé. Pozreli sme sa na prvé exempláre nových technológií a okrem jednoznačných predností sme narazili aj na niekoľko nepríjemností.

Ultra HD je nový štandard digitálneho videa s veľmi vysokým rozlíšením, ktoré má priniesť ostrejší a detailnejší obraz, lepšiu gradáciu farieb alebo vyšší kontrast. Minimom je rozlíšenie 4K (3840x2160 pixelov), ktoré ponúka štyrikrát viac obrazových informácií ako Full HD (1920x1080), formát používaný napríklad pri filmoch na blu-ray diskoch. Do nášho minitestu sme zaradili trojicu z prvej vlny Ultra HD televízorov od spoločností LG, Samsung a Sony. Ich rozmery sa pohybujú od úctyhodných 165 do impozantných 216 centimetrov a stoja tisíce Eur. Zaujímalo nás preto, či za takúto cenu spotrebiteľ dostáva skutočne vyššiu kvalitu a či novú technológiu vôbec využije.

Do testu sme zaradili i140centimetrový televízor Samsung s OLED obrazovkou. Technológia OLED (skratka pre organické elektroluminiscenčné diódy) v skutočnosti úplnou novinkou nie je, doposiaľ však bola dostupná iba v obmedzenom počte mobilných zariadení. Až teraz dozrieva čas na jej uvedenie do sveta veľkých obrazoviek, aj keď rovnako ako v prípade Ultra HD je zatiaľ prekážkou jej cena.

Tento materiál je súčasťou aktuálneho testu televízorov, ktorý si môžete vo formáte PDF stiahnuť za SMS. Pre predplatiteľov sú obidva testy po prihlásení zadarmo.


Databáze testovaných výrobků

Televízory 2013-2014 (254 výrobků)
poslední aktualizace: 26.2.2014


Prihlásiť