Test robotických vysávačov 2014

Publikované v časopise 3/2014

Nenadrieť sa pri upratovaní, to je snáď sen každého. Kiež by to šlo bez metly, vysávača a mopu na vytieranie podlahy. Alebo aspoň niečo z toho keby niekto urobil za nás. A čo takto robotický vysávač? Ten to vysávanie určite zvládne sám! Alebo nezvládne? Nie sú to len vyhodené peniaze? Otestovali sme 17 robotických vysávačov, aby sme vám mohli dať na tieto otázky odpovede.

Robotický vysávač nie je na trhu žiadnou novinkou, najskôr ste sa s ním už niekde stretli. Je to pomerne malý prístroj v tvare disku, jeho priemer sa pohybuje väčšinou okolo 30 centimetrov a výška nepresahuje 10 centimetrov. Pracuje a pohybuje sa sám. Pri upratovaní si pomáha mechanickým pohybom – teda rotačnými kefami, ktoré zachytávajú nečistoty a smerujú ich do zbernej nádoby.

Sú robotické vysávače výkonné? Rozhodli sme sa ich vyskúšať v nezávislom laboratóriu. Najdôležitejším poslaním je samozrejme odstraňovanie nečistôt, v našom teste sa preto tento parameter podieľa na celkovom hodnotení 50 percentami. Posudzovali sme vysávanie prachu a omrviniek z tvrdých podláh a tiež kobercov. Z nich sme sa snažili odstrániť aj vlákna a chlpy, napríklad z domácich maznáčikov. Pohľad na výsledky ukazuje, kde je miesto robotických vysávačov a kam ich radšej nepúšťať, pretože by to bolo zbytočné.

Dobrá orientácia a pohyb v priestore, to sú jedny z kľúčových vlastností robotického vysávače. Je dôležité, aby slepo nenarážal do prekážok, ale naopak ich s predstihom zaregistroval, zmapoval si priestor, a zefektívnil tak upratanie. Aj túto schopnosť robotických vysávačov sme testovali a výsledky ukázali rozdiely.

Ďalej nás zaujímalo, ako sa jednotlivé modely obsluhujú, aký je ich prevádzkový čas, ako dlho sa nabíjajú alebo aké sú hlučné. Kompletné výsledky ponúka náš test.

 


Testované výrobky - robotické vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Robotické vysávače (17 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2014


Prihlásiť