Test nosičov detí – klokaniek 2014

Publikované v časopise 3/2014

Klokanky, nosidlá či nosiče detí majú svojich zástancov aj odporcov. Test ukázal, že nie všetky sú vhodné pre novorodencov a zatiaľ čo niektoré sa nosia ľahko, iné tak pohodlné nie sú. Klokanky často neposkytujú dobrú oporu pre hlavičku najmenších detí. Niektoré výrobky obsahujú aj nežiaduce chemické látky

Nosiče detí či, ako ich trefne označuje ľudový názov, klokanky nie sú žiadnou novinkou. Výrobky umožňujúce zavesenie detí na rodiča či iného opatrovníka sú na trhu od nepamäti. My sme v teste hodnotili, či nosiče detí vyhovujú platnej bezpečnostnej norme, či sú v praxi ľahko použiteľné a prizvali sme aj odborníka, ktorý posudzoval, či pozícia detí v klokankách vyhovuje detskej anatómií. Odborné ergonomické hodnotenie rozdelilo testované nosiče presne na dve polovice. Jednu môžeme označiť zo zdravotného hľadiska za vhodnú, ostatné modely môžeme odporučiť na nosenie malých dojčiat len s veľkými výhradami.

Do nášho porovnania sme okrem bežných klokaniek pridali aj prapôvodný systém – teda šatku a vak na deti. Pozreli sme sa tiež na to, či materiály, z ktorých sú nosiče vyrobené, obsahujú nežiaduce chemické látky, ktoré môžu byť pre deti zdraviu škodlivé. A bohužiaľ sme ich objavili v dvoch prípadoch, v relatívne vysokej koncentrácií.

Každý výrobca a predávajúci by mal zreteľne a jasne uviesť, pre akú vekovú skupinu detí je príslušná klokanka určená. Bohužiaľ ani táto informácia, ako ukázali skúšky, nemusí vždy stačiť. Obmedzujúcim faktorom pre malé deti môže byť to, či sami zvládnu udržať hlavičku, teda vek zhruba do štyroch mesiacov. Norma ČSN EN 13209 hovorí jednoznačne, že klokanky určené deťom do štyroch mesiacov veku musia byť vybavené opierkou, ktorá zabráni nakláňaniu hlavy malého dieťaťa dozadu a nabok. Ukázalo sa, že máloktorý z testovaných výrobkov dokáže túto kľúčovú ochrannú funkciu ponúknuť bez výhrad. Práve kvalita opory hlavy najmenších detí je jedným z kritérií, ktoré vytvárajú významné rozdiely medzi jednotlivými detskými nosičmi.

 


Testované výrobky - klokanky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Nosiče detí - klokanky (10 výrobků)
poslední aktualizace: 27.2.2014


Prihlásiť