Test ochrán počítača 2014

Publikované v časopise 3/2014

Hrozbu škodlivých programov nie je dobré podceňovať. Ak patríte medzi užívateľov operačného systému Windows, číhajú na vás takmer na každom kroku. Pátrajú po heslách a citlivých dátach a tiež vás môžu pripraviť o peniaze. Pred digitálnou háveďou všetkého druhu môžete svoj počítač chrániť niektorým z mnohých antivírusov. Otestovali sme bezpečnostné riešenie dostupné zadarmo aj platené a zistili, že sú medzi nimi veľké rozdiely. Najlepšie antivírusy sú za peniaze, avšak aj dostupný zadarmo je lepší ako žiadny. 

Hovorí sa, že najslabším článkom ochrany počítača je samotný užívateľ. Mnoho škodlivých programov skutočne len vyčkáva, až neuvážene otvoríte nastražený odkaz, reklamný banner alebo maskovaný súbor. K infekcii však môže dôjsť aj bez vášho aktívneho pričinenia. Pokiaľ teda patríte medzi užívateľov operačného systému Windows, nemali by ste s inštaláciou bezpečnostného softwaru otáľať. Aby sme vám výber vhodnej ochrany uľahčili, otestovali sme 13 platených bezpečnostných balíčkov a štyri zadarmo dostupné antivírusy. Testy sme realizovali na počítačoch s Windows 7, všetky produkty sú však kompatibilné aj s ôsmou verziou tohto systému. Do testu sme zaradili tiež samotné Windows 8, ktoré antivírus obsahujú už v základnej výbave.
 

Jednou z hlavných funkcií antivírusov je odhaľovanie známeho malwaru. V prvej časti testu tak mal každý produkt za úlohu prehľadať počítač obsahujúci približne 13 tisíc škodlivých programov odchytených v digitálnej divočine našimi expertmi. Úspešnosť niektorých horších programov sa pohybovala tesne pod 80 percentami, čo sme už hodnotili ako nedostatočné.
 

V ďalšej časti testu sme zisťovali, ako rýchlo jednotlivé produkty dopĺňajú svoje databázy o nové vírusové signatúry, teda ako pohotovo ich tvorcovia reagujú na novo objavené hrozby. Skúšali sme tiež rezidentný štít, hľadali sme odpoveď na otázku, do akej miery sú jednotlivé produkty schopné zablokovať nebezpečné stránky ešte pred zobrazením v prehliadači alebo čo sa stane, keď do počítača skopírujete doposiaľ neznámeho škodcu. Náš test ukázal, že rozdiely medzi jednotlivými produktmi v týchto dôležitých parametroch môžu byť veľké.


Databáze testovaných výrobků

Ochrana počítača (5 výrobků)
poslední aktualizace: 26.2.2014


Prihlásiť