Ako si vybrať hriankovač

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.3.2022

Do zlatista opečené plátky chleba majú v obľube milovníci sladkých aj slaných raňajok a hodia sa aj na desiatu alebo večeru. Príprava chrumkavých hrianok je kráľovskou disciplínou hriankovačov. Niektoré modely kúpite za cenu, ktorá sa pohybuje okolo pár eur, iné stoja desiatky eur. Väčšinou priplácate za dizajn a bohatšiu výbavu. Poradíme vám, na čo sa pri výbere hriankovača zamerať, aby ste sa nespálili a aby hrianky pripravené vami, boli na zahryznutie.

Hriankovač uzrel svetlo sveta už pred viac ako sto rokmi. Prototypy elektrických zariadení na opekanie chleba sa začínali objavovať už na konci 19. storočia a hriankovač s charakteristickým vyskakovacím mechanizmom prvýkrát predstavili v roku 1919. Dnes sa dajú kúpiť hriankovače v mnohých farebných variáciách, modernom aj retro dizajne. Niektoré sa chvália arzenálom rôznorodých funkcií, iné sú skromnejšie.

Hriankovače sa vyrábajú v niekoľkých variantoch. Môžu mať jeden, dva, alebo štyri otvory na opekanie. Najčastejšie sú modely, ktoré zvládnu dva plátky chleba. Prístroje schopné opekať štyri hrianky naraz ocenia najmä početnejšie domácnosti, alebo menej trpezliví jedáci. Hriankovače s jedným otvorom sú užšie a dlhšie a ich výhodou je, že okrem dvoch kúskov hriankového chleba môžete do nich vkladať aj jeden väčší krajec toho klasického. V praxi záleží len na vás, ako často a v akej miere budete hriankovač používať.

Kvalitu opečenia hrianky v obchode nespoznáte, v tomto ohľade sa musíte spoľahnúť na výsledky nášho testu. Zamerajte sa teda na výbavu, jednoduchosť ovládania a kvalitu spracovania. Vyskúšajte si manipuláciu s vyberateľnou táckou na omrvinky. Prevažná väčšina hriankovačov ponúka aj funkciu rozmrazovania. Mriežka na rozpečenie pomôže s rozmernejším pečivom. Umiestňuje sa nad opekacie otvory, kde sa kúsky pečiva prepečú vďaka sálajúcemu teplu.

Užitočná môže byť možnosť kontroly priebehu opekania (často nazývaná ako „Peek & View“). Po stlačení tlačidla (alebo zdvihnutí páky) všetky hrianky vyjdú na chvíľu do hornej polohy a vy takto môžete skontrolovať stav ich opečenia. Podľa potreby sa môže opekanie ukončiť, alebo sa hrianky dajú vrátiť späť do komory na opekanie. Vykurovacie telesá pri využití tejto funkcie neprestanú hriať, takže nedôjde k prerušeniu programu, na rozdiel od funkcie stop.

Niektoré hriankovače vedia viac, ako len opiecť plátky chleba. Pred samotným nákupom si rozmyslite, na čo všetko chcete spotrebič využívať. K doplnkovým funkciám patrí napríklad opekanie z jednej strany, ktoré sa hodí pre bagely či bagety, opakovaný ohrev už hotových hrianok, alebo nahriatie sendviča. Pokiaľ neplánujete s hriankovačom experimentovať, bohato vám postačí základný model.

Odporúčame vám, pokiaľ je to možné, prezrieť si jednotlivé hriankovače v predajni. Vlastnoručne si vyskúšajte prácu s hriankovačom, manipuláciu s táckou na omrvinky, ohmatajte tlačidlá a prezrite nastavenie funkcií. Prístroj by sa mal ovládať ľahko a intuitívne a manipulácia by mala ísť hladko. V kamennej predajni môžete posúdiť, či má výrobok kvalitné vyhotovenie.

Problematickou oblasťou hriankovačov aj mnohých moderných kuchynských pomocníkov, sú použité materiály, alebo ich povrchová úprava. Materiály, ako napríklad antikoro, alebo imitácie hliníku sú často veľmi náchylné na uľpievanie odtlačkov prstov a šmúh, preto môže byť ich čistenie náročné. Zradné sú najmä oblasti v okolí tlačidiel a ovládacích prvkov. Z tohto pohľadu sú najpraktickejšie prístroje s lesklou povrchovou úpravou, bez hrubých materiálov a tiež bez zbytočných záhybov a iných miest, kde sa môžu zachytávať nečistoty.

Databáze testovaných výrobků

Hriankovače (37 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2022


Prihlásiť