Test príklepových a akumulátorových vŕtačiek 2014

Publikované v časopise 2/2014

Pripevniť poličku na stenu alebo zošraubovať nový nábytok? S dobrým elektrickým náradím je to hračka. Otestovali sme pre vás príklepové aj akumulátorové vŕtačky, aby ste vedeli, ktoré sú výkonné a kvalitné. Zistili sme, že niektoré aku modely majú nedostatočnú kapacitu batérie a ani druhá v balení nemusí byť vždy taká užitočná, ako sa na prvý pohľad zdá. Niektoré príklepové vŕtačky zase príliš nepresvedčili v záťažových testoch príklepových mechanizmov.

Aku vŕtačka s jednou rýchlosťou je vhodná skôr ako náhrada klasického šraubováku, než ako vŕtačka. Modely s dvomi rýchlosťami využijete aj na vŕtanie. Stačí však len na mäkšie materiály (drevo, plast, prípadne kov) a malé priemery vrtákov. Dvojrýchlostné aku vŕtačky vybavené príklepom väčšinou nemajú dostatočný výkon na tvrdé murivo, takže si poradia len s ľahkým betónom alebo tehlou. A budete musieť dosť tlačiť. Náš test dokazuje, že existujú aj výnimky. Dozviete sa z neho, ako je na tom zhruba dvadsiatka akumulátorových vŕtačiek. Otestovali sme ale aj jedenásť príklepových vŕtačiek napájaných priamo z elektrickej siete.

Všetky vŕtačky absolvovali v laboratóriu testy bezpečnosti a záťažové skúšky motora a príklepového mechanizmu. Ako sa dočítate z kladov a záporov pri jednotlivých modeloch, zistili sme niekoľko nedostatkov. Pri príklepových vŕtačkách sme zaznamenali napríklad obrúsené uhlíky.  Medzi ďalšími nedostatkami boli obrúsený ozubený pastorok, zničená prevodovka alebo poškodený držiak uhlíkov. Odhalili sme aj nebezpečné správanie jedného modelu.

Niektorým aku vŕtačkám robil problémy test odolnosti voči teplote, ktorý prebiehal podľa normy ČSN EN 60335-2-29. Jeho účelom je zistiť, či časti z termoplastu zaisťujúce prídavnú a zosilnenú izoláciu sú dostatočne odolné. V praxi totiž môže dôjsť k nadmernému zahriatiu vnútorných elektrických rozvodov. Pokiaľ sú v kontakte s nejakým materiálom, v tomto prípade s plastom, alebo sú v jeho blízkom okolí, môže dôjsť vplyvom vysokých teplôt k jeho vzplanutiu alebo taveniu. Náš test toto bezpečnostné riziko odhaľuje.


Akumulátorové vŕtačky (porovnat)

Vŕtačky s príklepom (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vŕtačky s príklepom (23 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2014
Akumulátorové vŕtačky (38 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2014


Prihlásiť