Test kompaktných fotoaparátov 2014

Publikované v časopise 2/2014

Stále viac užívateľov využíva na fotenie smartfóny a o investícií do samostatného fotoaparátu ani neuvažujú. Faktom je, že kvalita snímok odfotených lepšími mobilmi na bežné účely úplne postačuje. Prečo teda míňať peniaze za ďalší prístroj, ktorý vie v podstate to isté? Na to si musí odpovedať každý sám. Aby sme vám pomohli v rozhodovaní, vzali sme šesť špičkových smartfónov a otestovali spolu s kompaktmi strednej aj vyššej triedy.

Testovať smartfóny ako fotoaparáty samozrejme nie je tak celkom fér. Okrem fotenia musia plniť celý rad ďalších funkcií a zároveň si zachovať elegantný plochý tvar. Výrobcovia sú tak nútení k mnohým kompromisom. Kompakty môžu byť naopak požiadavkám fotografovania úplne prispôsobené a podobné ústupky, aspoň teoreticky, robiť nemusia. Aj napriek tomu sme sa pokúsili tieto rozdielne kategórie produktov porovnať podľa rovnakých kritérií a výsledky porovnania prináša náš test.

Smartfóny, ktoré sme do porovnania zaradili, patria medzi najlepšie na trhu a všetky stoja viac ako 360 EUR. Ich fotoaparáty získali v teste mobilných telefónov pomerne vysoké skóre. Ako obstáli v tomto rozsiahlejšom a prísnejšom teste? Zaujímala nás kvalita fotiek a videa, výkon blesku alebo obsluhovanie.

V teste fotoaparátov sme nezabudli preveriť tiež pokročilé kompakty, ktoré tvoria samostatnú kapitolu. Vzhľadom k vyšším nárokom, ktoré sú na tieto prístroje kladené, ich podrobujeme rozšírenému a náročnejšiemu testu. Najlepšie modely dosahujú profesionálnu úroveň, čomu zodpovedá aj cena. Ako sa líšia ich výkony a či tomu zodpovedajú aj rozdiely na cenovke, prezradí náš test.


Kompakty 2013 (porovnat)

Pokročilé fotoaparáty 2013 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kompakty 2013 (197 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015
Pokročilé fotoaparáty 2013 (137 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015


Prihlásiť