Test AV receiverov 2014

Publikované v časopise 2/2014

Nie ste spokojní s kvalitou reproduktorov vášho televízora a radi by ste si do obývacej izby kúpili poriadny nový zvuk? V takom prípade máte niekoľko možností. Siahnuť môžete napríklad po domácom kine alebo menšej hi-fi sústave. Pre náročných hudobných a filmových nadšencov je však pravdepodobne najzaujímavejším riešením AV receiver v kombinácií s kvalitnou reprosústavou podľa vlastného výberu.

AV receivery sú nástupcovia klasických domácich zosilňovačov, oproti nim však vedia oveľa viac. Ich hlavná funkcia je zosilňovanie zvuku, spracujú však tiež obraz, prijímajú rozhlas a naladíte si s nimi aj tisíce internetových rádií. Poradí si s priestorovým zvukom filmov, ale tiež s hudbou na USB diskoch vo vašom počítači alebo v mobilných zariadeniach pripojených do domácej siete. AV receiver skrátka slúži ako centrálne prípojné miesto pre všetky audio/video prístroje v domácnosti. Všetky zdroje zvuku do neho jednoducho zapojíte, on zvolený signál spracuje, zosilní a pošle do pripojených reproduktorov.

Ako dobre si so všetkým poradí, prezrádza náš test AV receiverov, do ktorého sme zaradili sedemnásť prístrojov v cenovom rozpätí od 250 do 850 EUR. Jedenásť drahších prístrojov je kompatibilných aj s novším systémom priestorového zvuku 7.1, ktorý obsahuje sedem kanálov (číslo 1 potom znamená reproduktor basov alebo subwoofer). Ostatné si rozumejú „iba“ s najrozšírenejšími formátmi päťkanálového priestorového zvuku 5.1. V laboratóriu sme otestovali AV receivery značiek Yamaha, Pioneer, Marantz, Onkyo, Denon, Sony alebo Harman/Kardon.

Ukázalo sa, že AV receivery majú rôzne výkonné zosilňovače a rozdiely vo výstupe môžu byť priepastné. Každý prístroj si tiež inak poradí s videom a niektoré modely sa pri prevádzke zahrievajú na veľmi vysoké teploty. Veľký rozdiel sme zaznamenali tiež v spotrebe v režime stand-by alebo vybavenosti jednotlivých testovaných modelov.


Testované výrobky - AV receivery (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

AV receivery (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2014


Prihlásiť