Test mikro hi-fi systémov 2014

Publikované v časopise 1/2014

Malé rozmery, ale pomerne veľké možnosti. To sú hlavné prednosti mikro hi-fi systémov, ktoré v domácnostiach postupne nahradzujú klasické hi-fi veže. Prehrávajú kompaktné disky, hudbu z USB úložisiek, mobilných zariadení alebo z domácej siete. Rad z nich je navyše vybavený bezdrôtovými technológiami a drahšie modely vedia okrem klasického rádia naladiť tiež internetové stanice či digitálne rozhlasové vysielanie. Mnohé potešia dobrým zvukom, celkom jednoduchou obsluhou aj nízkou spotrebou. 

Robustné hi-fi systémy s veľkými reproduktormi v obchodoch uvoľňujú priestor kompaktnejším modelom. Kazetový rekordér v nich budete hľadať márne, ale sú vybavené technológiami 21. storočia, často vážia len niekoľko kilogramov a aj s reprodebnami nie sú oveľa väčšie ako škatuľa od topánok. My sme otestovali 17 týchto malých hi-fi systémov v cenových reláciách od 140 do 530 Eur. Pozitívnou správou je, že väčšina z nich v skúškach zameraných na kvalitu zvuku obstála, vrátane niekoľkých lacnejších prístrojov. Víťazi testu síce patria medzi drahšie modely, mohli by však zaujať aj náročnejších milovníkov hudby.

Porota zložená zo skúsených hodnotiteľov posudzovala kvalitu reprodukcie zvuku pri počúvaní jazzu, popu, komornej alebo orchestrálnej hudby a hovoreného slova. Oba víťazné prístroje získali v testoch počúvania veľmi dobré známky a ich zvuk je porovnateľný s kvalitnými väčšími hi-fi systémami. V teste naopak prepadol hi-fi systém, v ktorého propagačných materiáloch sa dočítate o špeciálnom materiály, ktorý má zlepšovať frekvenčný rozsah zvuku. Meranie frekvenčnej charakteristiky reproduktorov však viedlo k jednému z najhorších výsledkov v teste. Posledné miesto potom potvrdili testy počúvania.

Väčšina testovaných hi-fi systémov má dvojpásmové reprosústavy so samostatnými výškovými a stredobasovými reproduktormi, našli sme ale aj jednopásmové typy. Tri modely sú dokonca trojpásmové, čo ale nutne nemusí znamenať lepšiu kvalitu zvuku, ako dokazuje náš test.


Testované výrobky - mikro hi-fi systémy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mikro hi-fi systémy (17 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2014


Prihlásiť