Test elektrických zubných kefiek 2014

Publikované v časopise 1/2014

Zubná sklovina je síce najtvrdšou látkou v ľudskom tele, ale ani ona nevydrží všetko. Hlavne kyslé prostredie jej dáva zabrať. Starostlivosť o chrup by mala byť nielen pravidelná, dôležité je, aby bola robená správne. Pokiaľ máte osvojenú dobrú techniku čistenia zubov, môžete elektrickú kefku pustiť z hlavy. Pokiaľ nie, bude vám dobrým pomocníkom. Na teste šiestich elektrických kefiek si ukážeme prednosti a nedostatky jednotlivých modelov a dozviete sa užitočné informácie k téme starostlivosť o zuby.

Faktom je, že elektrická zubná kefka nešetrí čas. Zistíte však, že sa s ňou toľko „nenadriete“: len ju vložíte do úst, zapnete a bez veľkého tlaku s ňou pohybujete. Správnu techniku čistenia zubov elektrické kefky ovládajú, či už sa jedná o typy sonické či oscilačné (rotačno-oscilačné), ktoré boli súčasťou nášho testu. Samozrejme nás zaujímalo, ktorá technológia si poradí so zubným povlakom najlepšie. V našom teste sa objavujú zubné kefky Oral-B, Philips alebo Panasonic.

 

Niektoré testované zubné kefky sú vybavené výstražnou signalizáciou, aby vás upozornili, že na ne veľmi tlačíte. Hlavica by mala byť čo najmenšia, pretože jedine tak sa dobre dostane na zle prístupné miesta. Pri praktických skúškach sme účastníkov testu nechali túto vlastnosť ohodnotiť. Všetkých 15 testujúcich osôb, ktoré si počas štúdie pravidelne dochádzali čistiť zuby do laboratória, hodnotilo každodenné používanie kefky, jej úchop, aký vytvára pocit v ústach, hluk aj vibrácie.

 

Odborníkov v laboratóriu sme nechali skontrolovať samotné štetinky, konkrétne nás zaujímala kvalita ich zakončenia. Čím vyšší bol pomer správne k nesprávne zakončeným štetinkám, tým lepšia bola výsledná známka. Najhoršie hodnotený model mal iba štyri percentá „dobrých štetiniek“. Zaujímala nás tiež kapacita batérie, spotreba dobíjacej stanice a nezabudli sme ani na skúšku odolnosť voči navlhnutiu a pádové testy.


Databáze testovaných výrobků

Elektrické zubné kefky (6 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2014


Prihlásiť