Ako si vybrať hrozienka

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.11.2022

Hrozienka sú sušené hrozno viniča, a tak ako každé sušené ovocie, nesmú byť ničím prisladzované. Potravinárska vyhláška č. 397/2021 Zb. pre ovocie a zeleninu uvádza, že: „Sušené ovocie je konzervované sušením bez používania prírodných sladidiel.“ V prípade, že by bol použitý cukor, alebo iné prírodné sladidlo, išlo by už o ovocie presladené (kandizované).

Hrozienka sa podľa odrôd dajú rozdeliť do niekoľkých skupín. Najčastejšie sa môžete stretnúť v regáloch so sultánkami. Ide o jeden z druhov tzv. smyrenských hrozienok, ktoré sa vyznačujú väčšou veľkosťou a prirodzene svetlejšou farbou. Okrem najznámejších sultánok patria medzi smyrenské hrozienka c a perzské sultánky. Smyrenské hrozienka sa najčastejšie pestujú v Turecku, Kalifornii, Austrálii a Juhoafrickej republike. Pre úplnosť dodajme, že anglický výraz Sultanas môže byť synonymom pre hrozienka bez kôstok.

Ďalším známym hrozienkovým pojmom sú korintky. Ich malá veľkosť a tmavá farba pochádzajú z toho, že sa vyrábajú zo špeciálnych odrôd malého „modrého“ hrozna bez kôstok. Pôvodne sa korintky produkovali v Grécku, dnes sa však dovážajú aj z Kalifornie aj Austrálie.

S ďalšími druhmi hrozienok sa v našich obchodoch stretnete vzácne. Pre úplnosť však dodajme, že popri smyrnských hrozienkach a korintkách existujú tiež cibéby (podlhovasté hrozienka s kôstkou) a aromatické talianske hrozienka vyrábané z muškátovej odrody hrozna.

Sušina hrozienok, teda to, čo zostane po úplnom odparení vody, musí byť najmenej 70 %. Túto povinnosť vyhláška ukladá pre každé sušené ovocie. Výnimkou sú sušené slivky, ktorých sušina musí byť najmenej 67 %. Sušinu hrozienok tvoria najmä prirodzené jednoduché cukry glukóza a fruktóza. Ďalej sú to bielkoviny a vláknina, z minerálov predovšetkým železo, draslík a fosfor.

Na konzistenciu a vzhľad sušeného ovocia, vrátane hrozienok, vyhláška určuje, že plody musia byť dostatočne vysušené, bez znečistenia zeminou alebo prachom. Akékoľvek sušené ovocie nesmie vykazovať známky poškodenia živočíšnymi škodcami. Zakázaná je prítomnosť týchto škodcov či už živých, alebo mŕtvych v akomkoľvek štádiu ich vývoja.

Rastlinný olej, ktorý sa uvádza v zložení výrobku s označením hrozienka, pridávajú výrobcovia z technologických dôvodov, aby sa plody nelepili a pri sušení nepraskali.

Na výber: Niektoré hrozienka majú v zložení uvedený aj oxid siričitý (E 220), ktorý je konzervačnou látkou a antioxidantom, takže okrem iného zabraňuje tmavnutiu plodov. Kto nestojí o éčka v hrozienkach, nech sa takýmto výrobkom radšej vyhne.

Databáze testovaných výrobků

Hrozienka (12 výrobků)
poslední aktualizace: 1.12.2022
Mykotoxíny v hrozienkach (24 výrobků)
poslední aktualizace: 29.11.2013


Prihlásiť